Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Šéf Novy: Ještě jako právník televize jsem dal dohromady spis využitelný pro arbitráž

Nikdy jsme neříkali, že se do arbitráže chystáme, ale reagovat bychom nějak museli, zní z Novy.

Komerční televize Nova opět hrozí rozpoutáním arbitráže v případě, že nebude spokojena s podobou nových mediálních zákonů. Výměnou za to, že Nova s Primou odevzdají analogové kmitočty pro účely digitalizace, měla z vysílání České televize letos zmizet reklama. Teď se ale tento politický plán mění.

„Upozorňoval jsem, že pokud vláda a Parlament poruší dohodu ze začátku digitalizace a změní zákon, který dnes zakotvuje ukončení reklamy na České televizi, zahrává si s rizikem arbitráže. Nikdy jsem neříkal, že se do ní chystáme, ale reagovat bychom nějak museli,“ prohlásil Jan Andruško v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Euro.

Kvůli komerční televizi Nova už v minulém desetiletí proběhly celkem tři arbitráže, v té mezi CME a Českou republikou musel stát zaplatit kolem 355 milionů dolarů za to, že neochránil tuzemskou investici CME.

Jak teď řekl ředitel Andruško, Nova si možnost vysoudit další peníze na státu nechávala v záloze od doby, kdy kývla na to, že se do procesu digitalizace vysílání dobrovolně zapojí.

Pro úplnost: za souhlas s digitalizací už Nova s Primou dostaly (a využily) možnost vysílat další kanály (Nova Cinema, Prima Cool) a částečné ponechání reklamy na ČT2 a ČT4 navrhla právě sama Nova.

„Řeknu na rovinu, že v průběhu celého procesu digitalizace – já v něm byl od začátku – jsem měl jako právník Novy za úkol dávat dohromady spis, který bychom v případě, že by stát uhnul ze svých slibů a pravidel, jež zaručil, mohli použít pro arbitráž. Ten spis existuje, připravení jsme,“ uvedl Andruško.

Doplnil ovšem, že pro případný spor o mezinárodní ochraně investic firma nemá vybranou mezinárodní advokátní kancelář, s níž by se „v případě arbitráže musela spojit“. „Úvodní kroky před arbitráží jsou navíc nákladné, celkově to pak přijde na desítky až stovky milionů korun, do toho se zatím nepouštíme,“ řekl Andruško.

Od roku 1999 pro Novu a jejího vlastníka, skupinu CME pracuje advokátní kancelář Kotrlík Bourgeault Andruško, ze které současný šéf Novy vzešel. Od roku 2005 dělal v pozici společníka jako hlavní externí právní poradce provozovatele Novy, ředitelem televize se stal letos k 1. lednu.

Teď taky připouští, že hrozba arbitráží je prakticky jediným trumfem, který komerční televize vůči státu ve sporu o průběh digitalizace drží. Možnosti, že by Nova analogové vysílání nevypnula, se totiž sama vzdává – analogové kmitčoty údajně přestává postupně využívat a nechává si jen digitální.

„Ustoupili jsme z obranné strategie, začali jsme kmitočty odevzdávat. Možná ale kdybych celou analogovou sadu pořád držel, diskuse se státem by vypadala jinak,“ podotkl generální ředitel Novy v Euru.

Celý rozhovor Jana Andruška pro Euro přinese Médiář.cz zítra.