V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéf onlinu Mladé fronty: videoreklama na webu se etabluje i kvůli obchodní politice Novy

Videoreklama bude v druhém kvartálu tvořit 16 % reklamních tržeb z webů Mladé fronty, řekl na dnešní konferenci IAC v Praze ředitel digitální divize vydavatelství Petr Bednář. Mluvil zároveň o tom, že na webu se videoreklama už etablovala jako standardní formát inzerce na internetu.

Bednář míní, že k tomu přispěla také letošní obchodní politika televize Nova, který opustila obvyklé slevy a snaží se přimět inzerenty k ročním kontraktům místo měsíčních. Řada velkých inzerentů tak odchází, přechází na Primu, další hledají jiné formy inzerce.

Bednář, jak podotkl, nedávno mluvil s Milošem Petanou, zakladatelem internetové televize Stream.cz, který před časem plánoval živit tuto online televizi právě prostřednictvím videoreklamy. Odhad se naplnil, jen později, jak Bednář tvrdí: „Pane doktore, měl jste pravdu, akorát jste se sekl o šest let, řekl jsem mu.“

Podle Bednáře se na webu etablovaly hlavně dva formáty videoreklamy - pre-roll (reklamní klip před začátkem samotného klipu) a spoty bez vazby na obsah (přehrávaný třeba ve vrstvě nad webovou stránkou při jejím otevření).

Dalších 10 % obratu Mladé fronty z onlinu tvoří direct marketing, tedy oslovování čtenářů reklamou prostřednictvím e-mailu. Webovým vydavatelům Bednář radí uživatele nejen počítat, ale poznávat, registrovat, řadit do databází: „Za prvé to je možné použít jako produkt, který prodáváte inzerentům, za druhé jako znalostní bázi o svém publiku, za třetí pro vlastní e-commerce produkty.“