Šéf radních rozhlasu Šafařík za poslanci nepřišel

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík se vyhnul osobnímu vysvětlování ve sněmovně, proč vypisoval premiéru Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD o výběru šéfa rozhlasu.

Martin Komárek. Foto: Martina Votrubová

Martin Komárek. Foto: Martina Votrubová

Poslanecký volební výbor v čele s Martinem Komárkem z ANO se dnes sešel kvůli uniklým emailům předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka premiéru za ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, kde Šafařík dodává průběžné informace mimo jiné o volbě prozatímního ředitele rádia z loňského října. Radní by si přitom podle zákona měli od politiků udržovat odstup, rozhodovat samostatně.

Čerstvý předseda radních nicméně dnes nepřišel, podle Komárka kvůli nemoci. „Pan kolega Šafařík se trapně omluvil v půl desáté večer, ačkoli o té své virózce veděl dřív, takže jsem schůzi nemohl přesunout. Poslal mi mail, když jsem měl jednání. Jeho chování je nemužné, skrývá se, neřekne jednoznačně, že maily nepsal,“ prohlásil poslanec Komárek. Webu Hlídací pes Šafařík přitom před pár dny sdělil, že „maily nejsou autentické“.

I kvůli Šafaříkově nepřítomnosti výbor nakonec ani neschválil program. Předcházela tomu nicméně hodinová diskuse, zda Komárkem navržené body přijmout. Konkrétně Miroslavě Němcové z ODS vadí, že neexistuje žádné usnesení Rady Českého rozhlasu jako celku, o němž by sněmovní výbor mohl jednat. Odmítla se bavit „na základě ukradených informací“.

„Nesvolávám výbor kvůli ukradeným mailům. Ale když ukradené maily vyjdou najevo, stávají se politickým faktem,“ prohlásil Komárek. „Pan Šafařík se skrývá a tvrdí, že možná nejsou autentické. Kdyby jednou větou řekl, že to není pravda, výbor bych nesvolal. Mám před sebou postoj chlapa, který se nechová jako chlap,“ prohlásil také poslanec ANO dřív v rozpravě. „Nenechám to zapadnout pod stůl, prostě nenechám. To je můj politický postoj,“ dodal též. „Podezření je vážné a velké. Kdybychom jako výbor nekonali, jsme k smíchu,“ podpořil ho další poslanec ANO, bývalý manažer rozhlasu Martin Kolovratník

Také Nina Nováková z TOP 09 navrhovala schůzi ukončit a vést jen neformální debatu. „Když o tom budeme mluvit, klevetíme o něm [Šafaříkovi] bez dostatečných podkladů. Když o tom mluvit nebudeme, jsme lhostejní.“ Klíčové pro ni je, že Šafařík na schůzi nepřišel.

Poslanci ČSSD Vítězslavu Jandákovi šlo o to, očistit premiéra Sobotku. „Tady se stal malér. Něco, co ve veřejnosti rezonuje,“ chtěl hlasovat pro program společně s Komárkem. „Jako sociální demokrat bych nechtěl, aby na předsedovi [Sobotkovi] ulpělo podezření.“ Podle Jandáka šlo o to, „proč byl [Šafařík] najednou předsedou“ a „proč byl tak snaživý, proč to psal a proč dostal premiéra do tak choulostivé situace“. „O nic jiného tu nešlo,“ prohlásil před schvalováním programu sociální demokrat Jandák.

Proti němu byl jeho spolustraník Jan Birke. Ten únik emailů přirovnal ke svému případu z funkce starosty, kdy zastupitelstvo projednávalo anonym na něj. „Má to charakter anonymu, vyšlo to na nějakém náckovském webu, jehož ani nebudu jmenovat. Má to charakter drbu a drby se nebudu zabývat. Promiňte, ale na to fakt nemám čas,“ prohlásil Birke. Podle něj se zmínění patrně nabourali i do jeho emailu, hned po schůzi se prý kvůli tomu má dostavit na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.