Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Šéfredaktor Reflexu Šafr se chce kvůli Babišovi obrátit na Freedom House

Pavel Šafr. Foto: Ringier Axel Springer

Pavel Šafr. Foto: Ringier Axel Springer

Převzetí mediálního domu Mafra podnikatelem a politikem Andrejem Babišem omezilo podle šéfredaktora Reflexu Pavla Šafra svobodu slova. Šafr to řekl v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

“My jsme tady jako novinářská obec dvacet let řešili, co se týče konfliktu zájmů, skoro každý detail a najednou nám vyrostl konflikt zájmu, který má v Evropě téměř nevídaný rozměr. Je to podle mého názoru ještě o něco horší než Berlusconi v Itálii. Freedom House v Americe udělil Itálii, jediné ze zemí Evropské unie, klasifikaci v oblasti svobody slova jako země pouze s částečnou svobodou, a to bylo kvůli Berlusconimu. Já se hodlám obrátit na Freedom House a chci, aby tato země byla překvalifikována na pouze částečně svobodnou.”

“Udělám to velmi brzo,” doplnil. “Připravujeme zprávu o svobodě slova v naší zemi.” Freedom House je, připomíná Wikipedie, z většiny vládou USA financovaná americká nezisková organizace, s cílem hájit demokracii, politické svobody a lidská práva. Ve výročních zprávách klasifikuje země podle svobody slova na stupnici svobodná – částečně svobodná – nesvobodná. Česko vidí od roku 1994 jako zemi svobodnou.

Bývalý šéfredaktor Mladé fronty Dnes Šafr, jak také řekl, nemůže věřit zmíněnému deníku v politickém zpravodajství: “Přesně do chvíle, než si pan Babiš koupil Mladou frontu Dnes, jsem Mladou frontu Dnes miloval. Bohužel on mi ty noviny vzal, protože pro mě už ty noviny ztratily relevanci. I v mnoha ohledech ji mají dál a já fandím lidem, kteří tam statečně pracujou na spoustě věcí. Na druhou stranu, věci, které se týkají politiky, já už přece nemůžu dneska brát vážně.”

Babiše nekritizuje poprvé, nedávno se veřejně chytli nad úvodníkem předposledního Reflexu, poslední číslo jej má na obálce. “Chválabohu pracuji v jednom z posledních ostrůvků úplné svobody v naší zemi, a jsem za to rád, i když vydám každé další číslo Reflexu, tak říkám ‘děkuji, Ježíšku, že jsem to ještě mohl udělat’,” řekl vedoucí časopisu.

Šafr také mluvil o obvinění, které policie vznesla proti redaktoru Reflexu Jiřímu X. Doležalovi a bývalému zástupci šéfredaktora Jaroslavu Pleslovi, a to kvůli jedné větě v tématu o marihuaně. “Je to rozpustilý humor. Ono totiž to má pointu, fotografie ve formátu 4D ještě nebyla objevena, nic takového nefunguje. Takže obvinit někoho, že touto formou šíří toxikomanii, považuji za hodně přehnané,” podotkl Šafr.

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz