Šéf rozhlasu nabídl Zemanovi pořad s Xaverem

Prezident se dál chce pravidelně vyjadřovat pro Blesk a Frekvenci 1, možná i Český rozhlas.

Miloš Zeman v rozhovoru s Lubošem Procházkou. Repro: Frekvence 1

Miloš Zeman v rozhovoru s Lubošem Procházkou. Repro: Frekvence 1

Promluvy prezidenta Miloše Zemana by se mohly vrátit na vlny veřejnoprávního rádia. Zmínil se o tom sám prezident v pravidelném rozhovoru na soukromé stanici Frekvence 1. „Generální ředitel Českého rozhlasu pan Zavoral [mi teď] navrhl další mediální výstupy s Xaverem Veselým, kterého mám rád a těším se na to, co by ne,“ řekl Zeman, když byl tázán, zda bude dál svolný k rozhovorům jednou za čtvrt právě v Press klubu na Frekvenci 1. Potvrdil, že zůstane. „Stejně tak jako zůstávám s Bleskem,“ řekl také. Rádio Frekvence 1 i bulvární noviny Blesk patří do mediální skupiny Czech Media Invest kolem Daniela Křetínského.

Pokud se prezident s Českým rozhlasem dohodne, půjde o návrat. Frekvence 1 totiž své pravidelné čtvrtletní rozhovory se Zemanem zařadila před pěti lety, v lednu 2015, když využila sporu mezi Hradem a Českým rozhlasem o to, zda mají být kvartální prezidentské Hovory z Lán - Zeman je obnovil v červnu 2013 s Radiožurnálem - předtáčeny. Stalo se tak poté, co v posledním jejich tehdejším vydání Zeman mluvil sprostě. Rozhovory se Zemanem pak na Frekvenci 1 moderoval shodou okolností Luboš Xaver Veselý. Ten loni po 17 letech na Frekvenci 1 skončil a přešel právě do Českého rozhlasu. Na jeho regionálních vlnách dostal pořad Xaver a host, přičemž loni se stala tématem jeho vstřícnost k jednomu z politických hostů, premiérovi Andreji Babišovi. Letos chce Veselý kandidovat do Rady České televize.

Ovčáček má mít znovu tiskové konference

Prezident Zeman letos po třech letech zrušil své pravidelné vystupování v televizi Barrandov, ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem. „Já bych neřekl, že to bylo primárně náročné, ale ta témata se vícenásobně opakovala, takže už to nemělo tu šťávu a ten náboj, který to mělo na začátku,“ řekl v neděli na Frekvenci 1.

O konci pořadu na Barrandově informoval spolumajitele televize a moderátora týdeníku Jaromíra Soukupa otevřeným dopisem Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten zároveň napsal, že chystá „nový plán pravidelných mediálních aktivit prezidenta republiky“. „Teď bude opět, jako dříve, vystupovat s názory prezidenta na pravidelných tiskových konferencích,“ avizoval teď Zeman v rádiu. Ovčáček v minulosti uvedl svou OVTV.

„Jak to vypadá s poplatky na televizi, budou zrušeny?“ nahrál moderátor prezidentovi údajným dotazem posluchačky. „Můj názor samozřejmě je, že by měly být zrušeny, ale já nejsem poslanec, takže těžko mohu něco takového prosazovat,“ připomněl Zeman svůj postoj. Předeslal, že veřejnoprávní Česká televize by mohla být placena z reklamy, jako televize soukromé: „Pokud je reklama inteligentní, je to někdy zlepšení divákova dojmu ve srovnání se standardními pořady té či oné televize.”

Doplněno 13.50:

Rozhlas: chceme rozhovor, ne pořad

Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny nabízel rozhlas prezidentovi jednorázové interview, nikoli pravidelný pořad: „Český rozhlas jako médium veřejné služby usiluje o to, aby plnil dobře svou roli ve společnosti, úkoly stanovené zákonem o Českém rozhlasu a Kodexem Českého rozhlasu a aby nabízel ve svém vysílání názorovou pestrost a vyváženost. Stojíme tedy samozřejmě i o to, abychom mohli veřejnosti prezentovat osobnost hlavy státu.“

„Generální ředitel prezidentovi republiky tlumočil pozvání moderátora Lubomíra Xavera Veselého do jím vedeného pořadu Xaver a host, na které pan prezident kladně reagoval. Rozhovor, který bude veden v duchu lifestylového formátu daného pořadu, je naplánován na únor a bude vysílán na regionálních stanicích Českého rozhlasu. Český rozhlas neplánuje aktuálně pravidelný pořad s prezidentem republiky, ale stejně jako doposud bude pokračovat v dosavadní praxi odvysílání příležitostných rozhovorů s hlavou státu na aktuální témata,“ doplnil mluvčí rozhlasu.