V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéf slovenské TV a rozhlasu: spojení veřejných médií se vyplácí ekonomicky, ne programově

  • ČTK
  • 11. 09. 2012 09:55

Spojení slovenských veřejnoprávních médií přineslo ekonomické úspory, na společné programové cestě se ale rozhlas a televize příliš často nesejdou. V pořadu Rentgen Radia Wave Českého rozhlasu to řekl ředitel Rozhlasu a televize Slovenska (RTS) Václav Mika.

„Sledovaly se tím cíle z pohledu ekonomiky a fungování nějakého ekonomického modelu a ano, najdeme tam nějaké jádro nějakých úspor, resp. vyšší efektivity při tom spojení. Ale v zásadě jsem přesvědčený, že medium jako je televize a rozhlas mají po programové stránce svou vlastní linii. Ty průniky nebo synergie jsou marginální,“ řekl Mika, který ve funkci v srpnu vystřídal Miloslavu Zemkovou.

Zemková byla odvolána kvůli porušení zákona o pronájmu budov. Podle spekulací ale za jejím odchodem mohou být politické důvody, kdy se jí chtěl zbavit vládnoucí Smer premiéra Roberta Fica.

Politické pozadí Mika odmítl komentovat, Zemkovou ale zhodnotil po profesní stránce. Jeho předchůdkyně prý veřejnoprávní podnik vedla po ekonomické stránce standardně, po té programové ale pokulhávala. „Z pohledu dopadu na diváka to nebylo šťastné období. Tak vysoká míra reprízovanosti v historii slovenské televize ještě nebyla,“ podotknul Mika, který v minulosti vedl nejsledovanější slovenskou soukromou televizi Markíza.

Ze soukromé do veřejnoprávní sféry přešel také ředitel České televize Petr Dvořák. Oba muže kromě podobné kariéry spojují také budoucí cíle, mezi které patří posílení vlastní tvorby. Méně populární krokem je potom zvyšování poplatků, o kterých Mika zahájil diskuzi. Koncesionářské poplatky, které podle Miky patří k nejnižším v Evropě a už deset let se nezvyšovaly, dosahují na Slovensku 4,64 eura (asi 114 Kč) měsíčně.

Slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas se spojily na začátku loňského roku. Jedním z hlavních důvodů bylo výrazné zadlužování především slovenské veřejnoprávní televize.