Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Šéf zpráv Novy Mužík zlobí bývalého chlebodárce Ringier: „bulvární deníky se topí v problémech“

Podle zprávy televize Nova možná vydavatele Blesku koupí velkopodnikatel Andrej Babiš, ten to popírá.

Svůj nejsledovanější pořad, večerní Televizní noviny použila televize Nova ve čtvrtek 7. března k nestandardnímu výpadu vůči vydavateli bulvárních deníků Blesk a Aha! či časopisů Reflex nebo ABC, místní pobočce švýcarsko-německého koncernu Ringier Axel Springer.

Sugestivní záběry a komentativní titulky zpráv Nova umí

Sugestivní záběry a komentativní titulky zpráv Nova umí

Tady už to vidíte černé na bílém, říká reportérka k barevnému grafu

Tady už to vidíte černé na bílém, říká reportérka k barevnému grafu

Na závěr čtvrtečních zpráv zařadila Nova příspěvek o tom, že tištěné bulváry hynou na úbytě. Tvrzení postavila na faktu o poklesu nákladu, který v případě Blesku meziročně činil 12 %, nejvíc z tuzemských deníků. „Zisk se snižuje o miliony korun,“ dramatizuje už ve studiu moderátorka Lucie Borhyová. Tržby Ringieru činily v roce 2011 téměř 2,3 miliardy Kč, zisk po zdanění 356 milionů Kč, meziročně o téměř dvě stě milionů míň.

Jedinou respondentkou v reportáži, která se k poklesu prodaného nákladu vyjadřuje, je Martina Vojtěchovská, šéfredaktorka webu Mediaguru.cz, který vydává mediální agentura PHD/OMD. Nova Vojtěchovské za jménem píše „mediální agentura“. „Jisté je jedno: pokud to takhle půjde dál, je docela dost dobře možné, že deníky Blesk a Aha! budou bojovat o přežití,“ sugeruje v závěru příspěvku Nova, která loni utržila 4,7 miliardy, meziročně o 16 % méně, zisk ji klesl o pětinu.

Ekonomické výsledky vydavatele Blesku. Zdroj: účetní závěrka Ringier Axel Springer CZ

Ekonomické výsledky vydavatele Blesku. Zdroj: účetní závěrka Ringier Axel Springer CZ

Nejsledovanější komerční televize v Česku a nejčtenější a nejprodávanější bulvár Blesk měly v minulosti harmonické vztahy, kolem velkých talentových show vždy uzavíraly psanou či nepsanou spolupráci o vzájemné propagaci. Včerejší špílec je pikantní v tom, že ředitelem zpravodajství Novy je Vladimír Mužík, bývalý šéfredaktor Blesku.

Jak dál zaznělo v reportáži, v kuloárech se podle Novy spekuluje, že Ringier „možná koupí známý podnikatel Andrej Babiš“. Babišův mluvčí Karel Hanzelka to dementoval.