V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéfem Budějovického Budvaru Petr Dvořák, exmanažer Pilsner Urquell

Ministr Marian Jurečka s Petrem Dvořákem

Zleva Petr Dvořák s ministrem Marianem Jurečkou

Státem vlastněný pivovar Budějovický Budvar bude mít od 1. května nového generálního ředitele, stane se jím Petr Dvořák. Do funkce ho dnes odpoledne přímo v budějovickém pivovaru uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Dvořák, který v Londýně vedl mezinárodní expanzivní aktivity pivovaru Pilsner Urquell, převzal funkci po Jiřím Bočkovi. Ten po víc než dvacetiletém vedení pivovaru opustil loni na podzim ze zdravotních důvodů. Po Bočkovi Budvar v zimě dočasně řídil ekonomický ředitel Petr Žáček.

Dvořák opustil místo v Pilsner Urquell poté, co loni pivovar přešel z rukou SabMilleru do vlastnictví japonské firmy Asahi. Dvořák dřív pracoval jako ředitel marketingu v Pivovarech Staropramen nebo pro nizozemskou pivovarnickou skupinu AB - InBev. V boji o šéfa Budvaru mu v úzkém výběru konkuroval sládek pivovaru Budvar Adam Brož. O výsledku rozhodovala pětičlenná komise, která do posledního kola vybírala z osmi kandidátů. V komisi mimo jiné zasedl bývalý šéf Budvaru Boček, rozhodující slovo mezi dvěma posledními kandidáty připadlo ministru Jurečkovi.

Jurečka označil všechny finalisty za kvalitní, s posledními dvěma se prý sešel a probíral s nimi jejich vize. „Pana Dvořáka jsem vybral, protože mám dojem, že je dobré doplnit tým Budvaru člověkem, který má zkušenost s marketingem a také s působením v zahraničí,“ vysvětlil ministr. Zároveň pivovar vyzval, aby pod vedením nového ředitele další zahraniční aktivity rozvíjel. 

Export, prémiovost a lidé

„Je obrovská výzva, kam posunout Budvar ještě dál a pokračovat v dobré práci, která se za poslední roky dařila,“ začal proslov nový generální ředitel Dvořák. „O pozici jsem se ucházel, protože jsem přesvědčený, že české pivo je obrovský fenomén a ve světě není možné ho napodobit. Přesto nemá na zahraničních trzích férový podíl. Když se podíváme na statistiky exportních podílů piva, dostáváme se s českým pivem pod čtvrt procenta a já myslím, že české pivo a Budvar si zaslouží výrazně více než to,“ sdělil Dvořák.

V rámci nové funkce se chce zaměřit na tři oblasti - posílit vývozní pozici Budvaru, vrátit pivovar zpět do kategorie prémiových piv a rozvíjel lidské zdroje, nábory a motivaci uvnitř Budvaru. V mezičase prvních měsíců se prý chce věnovat především poznávání státní firmy. „Poděkovat chci především panu ředitel Bočkovi, který Budvar v podstatě vyrobil a tlačil Budvar i v období, která byla méně nakloněná jeho vizi,“ vzkázal bývalému řediteli pivovaru Petr Dvořák.

Budějovický Budvar je v produkci pivovarnickou čtyřkou v Česku, podle posledních výsledků z roku 2015 vyprodukoval 1,6 milionů hektolitrů piva. Před ním se na první místě nachází Pilsner Urquell, Pivovary Staropramen a Heineken. V roce 2015 také Budvar utržil nejvíce ve své historii - 2,55 miliard Kč, což je 8% nárůst. Z důvodu dosažení výrobního a logistického limitu bude státní pivovar do těchto dvou částí investovat, potvrzená je investice ve výši 1,5 miliardy Kč.  Modernizace závodu v Budějovicích umožní zvýšení kapacity o 50 % po roce 2020, díky tomu by měl pivovar uspokojit trhy v Asii a v Africe.