Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Šéfem plánovaného dětského kanálu ČT bude Petr Koliha, bývalý ředitel programu za Balvína

  • ČTK
  • 29. 08. 2012 17:18
Petr Koliha. Foto: ČT

Petr Koliha. Foto: ČT

Výkonným ředitelem plánovaného dětského celoplošného kanálu České televize bude od 1. září režisér Petr Koliha, který dosud devět let působil jako ředitel Filmového festivalu Zlín zaměřeného na děti a mládež a předtím byl ředitelem programu ČT za šéfa Jiřího Balvína. Na dnešním zasedání Rady ČT Kolihu v nové funkci představil generální ředitel Petr Dvořák.

„Čeká nás příprava zcela nového kanálu, kterým bychom chtěli zaujmout dětské a mladé diváky a nabídnout jim alternativu k běžné televizní produkci na televizním trhu. Mojí osobní snahou bude přinést do televizního vysílání čerstvé kreativní přístupy,“ prohlásil Koliha.

Dětský kanál s pracovním názvem ČT3 bude pravděpodobně spuštěn v první polovině příštího roku, bude k dispozici 24 hodin denně a nabídne zábavní i vzdělávací pořady. Na ČT3 se mají postupně přesunou dětské pořady, které se dosud vysílají právě na stanicích ČT1 a ČT2.

Jeden z možných finálních názvů kanálu je ČT Juni, který si televize nechala registrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví.

PETR KOLIHA

Vystudoval Filmovou a televizní fakultu AMU v Praze, obor režie. Po absolutoriu v roce 1982 spolupracoval s Československou televizí, v letech 1990 až 1995 vedl tvůrčí skupinu České televize zabývající se tvorbou celovečerních filmů, televizních her a seriálů. V té době získal řadu zahraničních ocenění. V letech 2001 až 2002 byl ředitelem programu České televize. Jeho celovečerním debutem se, podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, stal v roce 1989 Něžný barbar. V roce 1996 natočil svůj druhý celovečerní film podle knižního bestselleru Michala Viewegha Výchova dívek v Čechách. Je volícím členem Evropské filmové akademie (EFA), členem Evropské asociace dětského filmu (ECFA), Filmového a televizního svazu (FITES) a Asociace režisérů a scenáristů (ARAS).