Prostřednictvím České televize připomínáme události z 25. února 1948 v Československu, co jim předcházelo a co následovalo. Doporučujeme úvodní část nového cyklu Rudí prezidenti, dva díly před časem uvedené série České století – Všechnu moc lidu Stalinovi a Zabíjení soudruha a film In nomine patris, o umučení faráře Josefa Toufara. Zemřel přesně 25. února 1950.

Šéfkomentátorem Lidových novin bude Petr Kamberský, vrací se z HN

Petr Kamberský na snímku z roku 2001. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia.cz

Petr Kamberský na snímku z roku 2001. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia.cz

Do Lidových novin se vrací komentátor Petr Kamberský, od 1. ledna bude jejich šéfkomentátorem. Redakci o tom dnes informoval Veselin Vačkov, pověřený řízením redakce, než 1. prosince nastoupí nový šéfredaktor István Léko. Vedoucím komentářové rubriky LN zůstává Martin Zvěřina, je v ní dál i Zbyněk Petráček.

Vystudovaný sociolog Kamberský začínal v deníku MF Dnes, kde zakládal a vedl přílohu Civilizace. V letech 2002 až 2009 dělal v Hospodářských novinách, od roku 2005 tam řídil komentářovou rubriku. Pak přešel do Lidovek, řídil jejich sobotní přílohu Orientace, začátkem letošního roku šel zase do Hospodářek, odkud se teď vrací.

Letos na jaře Kamberský vzbudil pozornost, když na Facebooku rozebíral, že mu tehdejší šéf Lidových novin Dalibor Balšínek zakazoval psát do novin názory odlišné od těch, jaké zastával Václav Klaus.