Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Šéfporadcem ministra kultury bude Jaromír Talíř, kandidát do Rady ČT

Média a audiovizi má mít na ministerstvu na starosti Kateřina Kalistová, dosavadní předsedkyně rady pro vysílání.

Jaromír Talíř. Foto: Václav Pancer / Mafra /Profimedia.cz

Jaromír Talíř. Foto: Václav Pancer / Mafra /Profimedia.cz

Šéfem poradců ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) bude Jaromír Talíř, dřívější ministr kultury taktéž za lidovce, v Klausově vládě v 90. letech, později na vlády Mirka Topolánka na resortu kultury první náměstek. Talíř je nyní mezi kandidáty na členství v Radě České televize.

Kolik poradců ministra kultury bude celkem, ještě není zřejmé. Kolegium poradců se ještě utváří. Dnes Herman novinářům představil Vladimíra Franze, neúspěšného prezidentského kandidáta a hudebního skladatele, který by se měl jako poradce věnovat hlavně oblasti živého umění.

První Hermanovou náměstkyní je Kateřina Kalistová, nynější šéfka rady pro vysílání (ta k 28. únoru v radě rezignuje), dalšími hudebník Miroslav Rovenský, pak René Schreier a Anna Matoušková, která má ve své gesci kulturní dědictví. Matouškovou si Herman z bývalých čtyř náměstků ponechal jako jedinou. Teď ji doporučilo hnutí ANO, jehož nominantem je i Franz. Kalistová je na ministerstvu za ČSSD, Rovenský za KDU-ČSL.

Co budou dělat

Kalistová má mít na starosti odbory církví, mezinárodních vztahů, médií a audiovize, odbor legislativní a právní, odbor autorského práva a samostatné oddělení EU. „Příští týden bychom měli mít hotový legislativní plán, který budeme předkládat vládě,“ uvedla a připomněla, že jednou z priorit bude předložení zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, o jehož potřebě a s ním související změně statutu příspěvkových organizací ministerstva se mluví léta.

Rovenský bude spravovat odbor umění, literatury a knihoven, odbor vědy a vývoje a odbor projektového řízení. Dnes uvedl, že by se chtěl nejdříve zaměřit na přípravu na nové programovací období čerpání prostředků z EU. „Chceme se pokusit o navýšení prostředků na grantové řízení, grantové komise by měly samy rozhodovat o zařazení projektů mezi prioritní akce,“ řekl.

Mezi prioritní akce v minulosti občas patřily velké festivaly a další tradiční akce, které ministerstvo podporuje největšími sumami; pokud ale byla v rozpočtu kolonka prioritní akce zrušena, musely se tyto o dotaci utkat v grantovém řízení a příprava těchto rozsáhlých akcí bývala tak ohrožena.

Nový ředitel odboru interního auditu a kontroly Miroslav Leixner plánuje mimo jiné audit efektivnosti vynakládaní veřejných prostředků na ministerstvu, ve střednědobém výhledu personální audit, který ale podle něj bude třeba synchronizovat s případným projednáním a přijetím služebního zákona.