Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Šéfredaktorkou ČTK bude Matesová Marková

S Radkou Markovou povedou zpravodajství šéfeditoři Jan Vavrušák a Zdeněk Fučík.

Radka Matesová Marková

Radka Matesová Marková. Foto: ČTK

Šéfredaktorkou zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK) bude od 1. února Radka Matesová Marková, která dosud v tuzemské veřejnoprávní zpravodajské agentuře dělala jako šéfeditorka. Jejím zástupcem, který zůstává současně šéfeditorem, se stane Jan Vavrušák. Novým šéfeditorem bude Zdeněk Fučík, dosavadní zástupce šéfredaktora zpravodajského webu Info.cz vydavatelství Czech News Center, který se do ČTK po několika letech vrací.

Zdeněk Fučík. Foto: ČTK

Zdeněk Fučík. Foto: ČTK

Jan Vavrušák. Foto: ČTK

Jan Vavrušák. Foto: ČTK

Nové vedení představil generální ředitel ČTK Jiří Majstr, slíbil ho ve svém kandidátském projektu. „Radka je první žena ve funkci šéfredaktorky ČTK,“ poznamenal. Marková za svůj hlavní úkol považuje „udržet vysoký standard multimediálního zpravodajství ČTK a současně hledat nové možnosti, jak naplnit potřeby klientů v současné turbulentní době“. Je přesvědčena, že význam kvalitní a nezávislé žurnalistiky, kterou ČTK poskytuje, neustále stoupá.

Kdo jsou manažeři ČTK

Radka Matesová Marková

Pochází z Uherského Hradiště. Vystudovala politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kterou absolvovala v roce 1998. V ČTK začala pracovat v roce 1997 jako zpravodajka domácí redakce, zabývala se zejména armádní problematikou a českou zahraniční politikou. Po stáži v bruselské odbočce agentury působila v letech 2001 až 2003 jako zpravodajka ČTK v Paříži. Za rok 2003 získala za mimořádně vysokou úroveň agenturního zpravodajství ze zahraničí Novinářskou křepelku pro novináře do 33 let. V letech 2004 až 2007 řídila zahraniční redakci ČTK, poté měla na starost projekt multimediálního magazínového zpravodajství. Od roku 2009 je šéfeditorkou zpravodajství ČTK. V poslední době se podílela mimo jiné na zavedení liveblogů, tedy služby ČTK Live pro internetové vydavatele. Je členkou vedení Ski-klubu novinářů ČR, který reprezentovala i na mezinárodní úrovni.

Jan Vavrušák

Pochází z Ostravy, studoval Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava a Fakultu managementu VŠE Praha. V ČTK začínal v roce 1999 jako regionální zpravodaj na severní Moravě a první novinářské zkušenosti získával i jako spolupracovník Českého rozhlasu Ostrava. Byl hradním zpravodajem ČTK, tedy měl na starosti zpravodajství o prezidentu Václavu Havlovi a jeho nástupci Václavu Klausovi. V letech 2004 až 2007 byl zahraničním zpravodajem ČTK v Polsku. Kromě zpravodajství z Polska přinášel materiály z Litvy, Lotyšska, Estonska či Běloruska. V letech 2007 až 2009 byl v ČTK koordinátorem multimediálního obsahu, měl na starosti propojení textu, fota, audia, videa či grafiky. Vedl Centrální redakci ČTK, která tvoří domácí a ekonomické zpravodajství, a od roku 2010 je šéfeditorem ČTK, který zodpovídá za řízení zpravodajství napříč redakcemi, určuje zpravodajské priority a řídí rozvojové projekty. Podílel se mimo jiné na zavedení headline servisu, nejrychlejšího zpravodajství ČTK, na rozjezdu videozpravodajství ČTK nebo na živých videopřenosech.

Zdeněk Fučík

Vystudoval anglistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. První novinářské zkušenosti získal v Českém rozhlase, kde během studií spolupracoval se stanicemi Vltava a Český rozhlas 6. V České tiskové kanceláři začal pracovat v roce 2003. Zpočátku se zabýval především ekonomickým a regionálním zpravodajstvím. V letech 2009 až 2013 působil jako zahraniční zpravodaj v USA a poté byl vedoucím zahraniční redakce. V první polovině roku 2009 řídil zpravodajství ČTK o českém předsednictví v Radě EU. V roce 2014 nastoupil jako editor a reportér do České televize, kde mimo jiné absolvoval stáž ve zpravodajské televizní stanici CNN. Na jaře 2016 přešel do týdeníku Euro, kde se stal zástupcem šéfredaktora. Naposledy na stejné pozici působil na webu Info.cz.

Zdroj: ČTK