Semín, Soukup ani Šlerka do Rady ČTK nezvoleni

Na dvě neobsazená místa v Radě ČTK dnes poslanecká sněmovna nikoho nezvolila. Neuspěl bývalý předseda rady Tomáš Mrázek nominovaný ODS, Josef Šlerka za Piráty, David Soukup za ANO ani Michal Semín za SPD. Vydáno bylo 181 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 180. Ke zvolení byla nutná nadpoloviční většina, tedy 91 hlasů. Soukup dostal 82 hlasů, Šlerka 75, Semín 39, Mrázek 28. „Bylo to druhé kolo této volby, nebylo úspěšné a volba tímto končí. Volební komise tedy bude vyhlašovat novou lhůtu pro nové nominace poslaneckých klubů pro zářijovou schůzi,“ oznámil předseda volební komise Michal Kolovratník (ANO).

Sněmovna vybírala nové členy rady zpravodajské agentury za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jejichž místa se uvolnila 20. června. Rada ČTK, která má být ze zákona sedmičlenná, tak zítra zasedne v neúplném složení. Z pěti členů jich má dva hnutí ANO a po jednom ODS, SPD a ČSSD.

Rozložení politických sil v Radě ČTK

ANO: 2

ODS: 1

  • Jaroslava Wenigerová - místopředsedkyně

SPD: 1

ČSSD: 1

Začátkem června v prvním kole tajné volby dostal nejvíc hlasů (83) Semín za SPD, Soukup za ANO měl jako dnes 82. Semín je spoluautorem a signatářem manifestu D.O.S.T. Od roku 1991 do roku 2004 pracoval v konzervativním Občanském institutu. Piráti či občanští demokraté při prvním kole volby ve Sněmovně poukazovali na některé jeho texty a výroky. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) v souvislosti s nimi nařkla Semína ze šíření nenávisti a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura mluvil o spikleneckých teoriích. Proti jeho volbě se postavila mimo jiné Federace židovských obcí, podle níž Semín vystupuje antijudaisticky. Semín obvinění, že je antisemitou nebo že šíří nenávist, odmítl. Řekl, že je z teologického hlediska kritický k nekatolickým náboženstvím, ale je stoupencem náboženské snášenlivosti. Dlouhodobě vystupuje jako představitel katolického tradicionalismu.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš potom v půli června apeloval na poslance ANO, aby Semína do Rady ČTK nevolili. Předtím se proti němu ostře vymezila i vládní ČSSD. Její předseda Jan Hamáček řekl, že pokud by uspěl díky hlasům ANO, nemělo by smysl pokračovat ve vládní spolupráci. Zástupci ANO a ČSSD se následně dohodli, že podobné personální otázky spolu budou předem řešit předsedové obou poslaneckých klubů. SPD na své nominaci trvala, místopředseda hnutí Radim Fiala chtěl podporu hledat ve všech stranách. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zároveň uvedl, že navrhl posunutí druhého kola volby na červenec, a to kvůli mediálnímu zklidnění situace.

Se stanoviskem židovských obcí dnes plénum seznámil pirátský místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Šéf klubu SPD Fiala Semína hájil. Hnutí podle něj odmítá hysterii, která se kolem Semína rozpoutala. Fiala citoval ze Semínova vyjádření, v němž mimo jiné označil za lež a pomluvu tvrzení, že je antisemita. Své postoje označil za národně-konzervativní.

Co je ČTK a jak funguje její rada

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Rada ČTK, ze zákona sedmičlenná, je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.