Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Senátor Kubera navrhl, aby za ČT a rozhlas platili i sociálně slabí s „elcédéčkem na úvěr“

Senátor ODS odmítl zvýhodnění těch, kdo sedí doma před placatou televizí, neplatí dluhy, a ani poplatky.

Senátor ODS Jaroslav Kubera včera při projednávání mediálních zákonů v horní komoře parlamentu načrtl, jak by mohla veřejnoprávní televize přijít k půl miliardě korun, změnou pravidel ve výběru koncesionářských poplatků.

Kubera je navrhuje vybírat i od některých, kteří jsou od nich dnes osvobozeni, protože pobírají méně než stanovený násobek životního minima.

„Měli bychom krásnou možnost věnovat České televizi zhruba 500 milionů korun a Českému rozhlasu asi 100 milionů korun, pokud bychom zrušili osvobození těch, které mají méně než 1,6 životního minima, kteří neplatí žádné koncesionářské poplatky. Samozřejmě zůstalo by to pro sociálně slabé seniory, invalidy, ti by neplatili ani poté,“ předeslal Kubera.

„Tato skupina lidí ale paradoxně nejvíce užívá služeb Českého rozhlasu a České televize. Většinou je doma, většinou má elcédéčko zakoupené z úvěru s úrokem od 16 do 20 procent – dluhy ale neplatí, ale neplatí ani koncesionářské poplatky,“ pokračoval senátor ODS.

„Bylo by na výsost spravedlivé, kdyby ti, kteří programy Českého rozhlasu a České televize využívají v takové míře, aby platili. Protože vím, že bych tady nenašel podporu pro tento pozměňovací návrh, nepodávám ho. Až bude zase hůř, zmiňuji tuto možnost, jak bychom mohli těmto veřejnoprávním institucím pomoci,“ dodal a opustil řečniště.