Třetí ročník brněnského televizního festivalu Serial Killer vyhrál ruský seriál Let. Nejlepším webovým seriálem byla zvolena chystaná česká Terapie sdílením. Pořadatelé letos festival z velké části přenesli do online prostředí. Diváci měli možnost od úterý do neděle sledovat všechny tituly na portálu DAFilms zdarma a online, od každé série dva díly. Součástí online programu byl soubor 20 odborných přednášek, který festivalový štáb natáčel v létě mimo jiné ve Skandinávii či velké Británii. Veřejné projekce, včetně sobotního vyhlášení vítězů, hostí divadlo Husa na provázku. Přehlídka na místě trvala od pátku do neděle.

Projekce letos hostilo výhradně divadlo Husa na provázku. Foto: Tomáš Bezděk
Seriál Let uspěl v hlavní kategorii mezi seriály ze střední a východní Evropy. Pojednává o šestici lidí, které zdánlivě spojuje pouze práce v jedné firmě. V momentu, kdy spadne letadlo, do kterého měli všichni nastoupit, se pro ně však leccos změní. Seriál pak vypráví každou epizodu z jiného úhlu pohledu.
Čestné uznání od poroty Serial Killeru získal estonský špionážní thriller Zrádce. Seriál je inspirovaný skutečnými incidenty mezi ruskými a estonskými tajnými službami, ke kterým docházelo v době, kdy se Estonsko stalo členem NATO.
Laureátem ceny Progressive Killer pro pokrokovou osobnost televizní tvorby s vlastní vizí a celoevropským přesahem se stal režisér Viktor Tauš. Diváci jej mohou znát jako tvůrce televizních sérií Modré stíny, Vodník či Zrádci nebo filmu Sněženky a machři po 25 letech.

Hlavní role v epizodě Oprava komunikace oceněného internetového seriálu Terapie sdílením mají Zdeněk Godla a Jakub Žáček. Foto: Mall.tv
Česká Terapie sdílením, která se stala nejlepším webovým seriálem, bude mít osm dílů a má podtitul O esemeskách a lidech. Vychází ze stejnojmenného projektu Ester Geislerové a Josefíny Bakošové na sociální síti Instagram. Duo shromažďuje a na síti zveřejňuje autentické konverzace párů, které se rozchází na dálku, přes mobilní telefon. Terapie sdílením uspěla v konkurenci nejnovější seriálové tvorby z Francie, Japonska nebo Finska. Její online premiéra je plánovaná na internetové televizi Mall.tv na 18. října. Dalších sedm epizod bude následovat v týdenní periodicitě. Premiérové uvedení proběhne současně v obou zemích, v nichž Mall.tv působí, na Slovensku bude seriál k vidění v českém znění s titulky.
V Brně se promítal třetí díl cyklu nazvaný Oprava komunikace o stopáži zhruba šest minut, v němž v režii Johany Ožvold hrají Zdeněk Godla a Jakub Žáček. V dalších dílech budou k vidění Eva Josefíková, Jenovéfa Boková, Simona Babčáková, Tomáš Jeřábek nebo Marek Daniel.
„Hlavní roli v seriálu hrají esemesky. Vybrali jsme vždycky jednu zprávu, která Ester a Josefíně přišla na Instagramu, a tu rozvinuli do fiktivního příběhu. S pěti mladými a talentovanými režiséry se nám tak podařilo natočit osm uzavřených příběhů, které věříme, že budou diváky bavit stejně jako mezinárodní porotu festivalu,“ uvedl Milan Kuchynka, producent hrané tvorby Mall.tv. Mezi režiséry jsou také Tomáš Pavlíček, Jitka Rudolfová, Jan Vejnar a Luboš Kučera.

Robert Záruba na jedné z odborných diskusí. Foto: Jiří Salík Sláma
Festival letos hostil také zcela unikátní setkání generálních ředitelů a ředitelek, šéfů a šéfek všech českých televizí s ministrem kultury, kde deklarovali společný zájem spolupracovat na zvyšování kvality českých seriálů. Propagace toho nejlepšího z regionu střední a východní Evropy je zároveň jedním z cílů Serial Killera, což potvrdil už letos v únoru hodinovou prezentací na filmovém festivalu Berlinale s názvem Zabíjení předsudků o střední a východní Evropě.

Meeting státního fondu s ministrem kultury Zaorálkem, řediteli televizí a představiteli asociací z oblasti audiovize. Foto: Tomáš Bezděk

Ministr kultury Lubomír Zaorálek na meetingu se státním fondem, vysílateli a profesionály z oblasti audiovize. Foto: Tomáš Bezděk

Petr Dvořák, ředitel České televize. Foto: Tomáš Bezděk

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí

SPM Media konsoliduje svá mediální aktiva, jedná i o Hrotu
