V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Seriál První republika od tvůrců Vyprávěj bude na ČT na přelomu ledna a února 2014

Producenti První republiky a šéf České televize na dnešní tiskové konferenci. Foto: ČT

Producenti První republiky a šéf České televize na dnešní tiskové konferenci. Foto: ČT

Na přelomu ledna a února 2014 začne Česká televize vysílat nový seriál První republika, od tvůrců cyklu Vyprávěj, tedy z koprodukci s firmou Dramedy Productions. Série rodinných příběhů z první republiky vznikl ve tvůrčí skupině kreativního producenta ČT Jana Šterna.

Přesnější čas nasazení zástupci ČT neuvedli, dá se ale očekávat, že novinka obsadí páteční večery od 20 hodin na ČT1, tradičně nejsilnější čas prvního programu televize veřejné služby, kdy si diváci zvykli na Vyprávěj a v němž nyní sledují druhou řadu Sanitky.

Markéta Plánková a Ján Koleník při natáčení První republiky. Foto: Dramedy Productions

Markéta Plánková a Ján Koleník při natáčení První republiky. Foto: Dramedy Productions

Hlavní role ztvárňují Jan Vlasák, Jana Štěpánková, Markéta Plánková, Ján Koleník, Jiří Vyorálek či Taťjána Medvecká.

„Máme ambici navázat na úspěch seriálu Vyprávěj,“ uvedl dnes na tiskové konferenci v pražském hotelu Imperial generální ředitel Petr Dvořák. „Spíš než mapování dějinných událostí to bude seriál ukazující život obyčejných lidí, s příběhy, které by prožívali i dnes, jen ne v tak pěkných kulisách,“ podotkl.

„Toto je první opravdu velká koprodukce, kde nezávislý producent a Česká televize vystupují v pozici rovnoprávných partnerů,“ podotkl šéf ČT.

V první sérii by mělo vzniknout 22 kratších dílů, určených pro televizní vysílání, a paralelně 11 dlouhých dílů, určených primárně pro mezinárodní distribuci a souhrnné vydání na DVD. Ředitel Dvořák předpokládá, že budou-li mít diváci o dílo zájem, ČT jednak dá i 11 dlouhých dílů, jednak nechá natočit další řady.

Na mezinárodní trhy Dramedy dílo nabízí prostřednictvím španělské společnosti Imagina. „Zájem je ze všech významných evropských teritorií,“ řekl Médiáři producent Filip Bobiňski z Dramedy.