Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

„Šestka“ Českého rozhlasu opouští vilu v Dykově ulici, kde se „narodil“ Cimrman

Rozhlasová rada chtěla, aby se vila prodala. Tým ředitele Duhana to chce ještě promyslet.

Tým zpravodajsko-publicistické stanice Českého rozhlasu 6 opouští detašované sídlo ve vile v Dykově ulici číslo 14 na pražských Vinohradech. Po víkendu začne fungovat z přestavěného komplexu budov rozhlasu mezi ulicemi Vinohradská, Balbínova a Římská.

„Ano, v pondělí 3. října od 18 hodin začne Český rozhlas 6 vysílat z budovy na Vinohradské ulici,“ potvrdil Médiáři mluvčí rozhlasu René Zavoral, „posluchač by neměl poznat žádný rozdíl, neb složení týmů i programové schéma zůstává stejné.“

Rozhlasová rada uložila letos v únoru Peteru Duhanovi, tehdy přechodnému, dnes už řádnému řediteli veřejnoprávního rádia, aby připravil prodej budovy v Dykově ulici. Duhanův tým chce ale ještě zvážit, zda se historicky významného objektu, kde se mimo jiné narodil vídeňský rodák Jára Cimrman, zbaví.

„Vedení Českého rozhlasu toto usnesení vnímá, zároveň však vnímá i hodnotu a minulost této budovy. Český rozhlas se proto coby odpovědný hospodář chce vážně zabývat vedle varianty možného prodeje i dalšími variantami jiného smysluplného využití této budovy,“ uvedl mluvčí Zavoral.

Cimrmanova pamětní deska na vile v Dykově 14. Foto: Ondřej Aust

Cimrmanova pamětní deska na vile v Dykově 14. Foto: Ondřej Aust

Spojení s Rádiem Česko

Čerstvý generální ředitel Duhan plánuje v následujících letech Šestku spojit s digitálním zpravodajských Rádiem Česko v jedninou stanici mluveného slova, ne ale čistě zpravodajsko-publicistickou. „Musíme si pomoci angličtinou: nechci stanici all news all time, chci all talk all time,“ popsal Duhan v nedávném rozhovoru pro Médiář.cz.

„Stanice, o které mluvím, musí vzít v potaz rytmus aktivního života posluchačů přes den, večer i v noci. Toto blokové uspořádání geniálním způsobem využívá německý veřejnoprávní Deutschlandfunk. Na stanici mluveného slova vysílá zpravodajství, analytiku, ale i dokumenty, featury a dokonce dramata. Toto je můj cíl. Proto by se část dramat, ze současnosti třeba, přesunula z Trojky na stanici mluveného slova,“ řekl.

Pořady

S kolegou Prchalem a s kolegy Karlem Hvížďalou a Ivanem Šternem jsme se v pátek zúčastnili jednoho z posledních natáčení v historicky cenné budově - relace Média v postmoderním světě zaměřené na nástup nového šéfa ČT Petra Dvořáka [zvukový záznam].

O historii zmíněné budovy pojedná aktuální vydání pořadu Historie věčně živá, který připravila na sobotu 1. října od 21.10 redaktorka Šestky Daniela Vrbová. Jedním z hostů je jeden ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana, pan Miloň Čepelka.

Kolega Prchal před vilou v Dykově 14

Kolega Prchal před vilou v Dykově 14

Výhled ze zahrady

Výhled ze zahrady

Interiér vily uzpůsobený pro potřeby rozhlasu

Interiér vily uzpůsobený pro potřeby rozhlasu

Interiér vily

Interiér vily