Sexistické prasátečko dostaly moravské buňky ČSSD a TOP 09

Šestý ročník anticeny za sexistickou reklamu vyhlašuje vítěze.

Absolutní vítěz letošního Sexistického prasátečka. V čem je podle Nesehnutí problém? Fotografie nahého ženského klína působí v rámci politické kampaně nevhodně a sexisticky. Není nijak spojen s propagovaným produktem - politickou stranou. A vizuál reklamy je doplněn dvojsmyslným sloganem s vyznačenou částí poprvé dát odkazující k sexuálnímu aktu.

Absolutní vítěz letošního Sexistického prasátečka. V čem je podle Nesehnutí problém? Fotografie nahého ženského klína působí v rámci politické kampaně nevhodně a sexisticky. Není nijak spojen s propagovaným produktem - politickou stranou. A vizuál reklamy je doplněn dvojsmyslným sloganem s vyznačenou částí poprvé dát odkazující k sexuálnímu aktu.

Brněnské hnutí Nesehnutí, pořadatel soutěže Sexistické prasátečko, i letos v šestém ročníku anticeny vybralo za pomoci veřejnosti i odborné poroty ze stovky reklam ty nejvíce sexistické. Vyhrály politické reklamy.

 • U veřejnosti nejvíce bodovala reklama zlínské ČSSD, zveřejněná před komunálními volbami. Černobílá fotografie klínu s doprovodným politickým apelem se stala absolutním vítězem letošního ročníku.
 • Patnáctičlenná odborná porota složená z expertů a expertek na genderovou problematiku, marketing a veřejnou komunikaci zvolila za nejsexističtější reklamu letošního roku taktéž politickou inzerci, a to havířovskou TOP09 se sloganem Vždy na pravém místě.

Celkově se v letošním ročníku sešlo téměř 11.000 hlasů.

Propagace havířovské TOP 09

Propagace havířovské TOP 09

„Sexismus v politické reklamě je vždy krokem vedle. U politické reklamy veřejnost trvá na vyšších etických standardech a každý přešlap hodnotí přísně. To se projevilo i v letošním Sexistickém prasátečku, kde vyhrály hned dvě reklamy velkých politických stran,“ komentuje jedna z pořadatelek soutěže Petra Havlíková.

„Tento billboard je ukázkou devalvace politického diskurzu, místo politického programu se uchyluje k sexismu,“ okomentovala vítěznou reklamu od zlínské ČSSD  genderová expertka působící v Británii Monika Metyková. „Podobné zobrazování žen je rizikové zvláště v politických kampaních, protože ztěžují vstup žen do politiky,“ dodala Irena Smetáčková z katedry psychologie Pedagogické fakulty Karlovy univerzity.

Reklama na rádio Spin

Reklama na rádio Spin

Porota si všimla také propagačního videoklipu přihlášeného do soutěže Slezské univerzity v Opavě.

„Scénka v kabínke navodzujúca autentický sex sa dostáva až na hranicu porna, pričom slogan spájajúci sex s univerzitou svojou snahou o erotický humor je v prudkom rozpore s charakterom propagovanej inštitúcie,“ zdůvodnil svůj výběr vedoucí katedry marketingové komunikace v Bratislavě Pavel Horňák. Nutno podotknout, že zmíněná univerzitní soutěž byla nakonec zrušena, materiál tedy není oficiální propagací instituce.

Mezi odbornou porotou vybrané reklamy se dostal také Jazykový a vzdělávací institut, jehož inzerce se sloganem „Dostal jsem ji jazykem“ je podle vybírajících nejen sexistická, ale také velmi vulgární, prvoplánová a urážející.

Nejvíce sexistické reklamy budou Nesehnutím „odměněny“ diplomem a manuálem Jak na sexistickou reklamu, kterou sdružení před nedávnem vydalo. Zároveň budou odměněni i nominující, kteří dostanou dárkové balíčky. Sdružení se dlouhodobě snaží prosadit systémové změny, které omezí sexistické a genderové stereotypy v reklamě.

Soutěž Sexistické prasátečko je součástí projektu Systémová změna v diskriminačním zobrazování žen a mužů v reklamě, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

CELKOVÉ VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Kategorie Stereotypy a jazykový sexismus

 1. Radio Spin: http://prasatecko.cz/radio-spin/ 435 hlasů
 2. Hnutí otevřená radnice Litvínov: http://prasatecko.cz/otevrena-radnice/ - 347 hlasů
 3. Jazykový a vzdělávací institut: http://prasatecko.cz/jazykovy-a-vzdelavaci-institut/ - 346 hlasů

Kategorie Objektifikace aneb Ukaž všechno

 1. ČSSD Zlín: http://prasatecko.cz/cssd-zlin-2/ - 638 hlasů
 2. Autoklima Brno: http://prasatecko.cz/autoklimabrno-2/ - 558 hlasů
 3. Slezská univerzita v Opavě: http://prasatecko.cz/slezska-univerzita-v-opave/ - 437 hlasů

Hlasování odborné poroty

 1. TOP 09 Havířov: http://prasatecko.cz/top09/
 2. Slezská univerzita v Opavě: http://prasatecko.cz/slezska-univerzita-v-opave/
 3. Jazykový a vzdělávací institut: http://prasatecko.cz/jazykovy-a-vzdelavaci-institut/