Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Seznam.cz chystá na webu vlastní videozprávy

Česká internetová jednička se hodlá soustředit víc na tvorbu vlastního obsahu.

Pavel Zima. Foto: Profimedia.cz

Pavel Zima. Foto: Profimedia.cz

Přední český internetový portál Seznam.cz chce ještě víc vytěžit zhruba šest milionů uživatelů, kteří každý měsíc navštíví jeho domovskou stránku. Plánuje kvůli tomu produkovat víc obsahu vlastními silami.„V dlouhodobém horizontu se budeme víc a víc věnovat dalším tématům sami. Začneme s obsahem cíleným na ženy,“ předeslal generální ředitel Seznamu Pavel Zima na pondělním setkání s novináři. Po magazínovém obsahu, který zacílí na ženy a také na muže, přijde zpravodajství ve formě videa. A Zima si k roli šéfa přibere i funkci obsahového ředitele.

„Budu zase po pěti letech sedět na dvou židlích. V minulosti jsem dělal šéfa firmy a produktového ředitele. Teď kromě vedení firmy budu z pozice obsahového ředitele firmy nově budovat oddělení obsahu, které vyjmeme z dosavadního produktového oddělení. To dál zůstane pod vedením Petra Krále,“ přiblížil Zima.

Zmíněný ženský obsah bude dál vznikat pod názvem Proženy.cz. Značku Seznam.cz dosud vlastnil a provozoval, obsah mu ale na klíč dodávala firma Hanbury Ventures. Od ní teď Seznam.cz přebírá kompletní redakci. Podle Zimy jde o 10 až 15 lidí, přičemž Seznam.cz nekupuje firmu, ale zaměstná zmíněné pracovníky. Zima taky řekl, že tým se letos může až zdvojnásobit.

Dalších deset internistů - a řadu externistů - už Seznam.cz zaměstnává ve své internetové televizi Stream.cz. Část z nich využije pro další svůj obsahový produkt s pracovním názvem Seznam.cz Zprávy. Produkčně se na novince podílí šéfproducent Streamu Lukáš Záhoř, reportér Janek Rubeš či publicista Luděk Staněk. „Část zpravodajství si chceme dělat inhouse. Zkusíme si formát videozpravodajství, nabíráme další novináře,“ přiblížil ředitel Zima.

Konkrétního zatím příšli stanoveno není. Videozpravodajství nemá pevný termín startu (podle Zimy to může být „za měsíc či až na konci léta“) ani svého šéfredaktora, tým se teprve kompletuje (třeba jako moderátor momentálně vystupuje Jaroslav Brousil). Na službě by se měl částečně podílet i tým vydavatelství Borgis, které Seznam.cz spoluvlastní a s nímž už produkuje společný zpravodajský web Novinky.cz. Ten má existovat dál a novinka ve formě videa k němu má být komplementární.

„Sázíme na svou nezávislost a apolitičnost. Myslím, že máme velkou šanci na současném mediálním trhu,“ věří ředitel Seznamu. Seznam.cz patří opět čerstvě celý svému zakladateli Ivu Lukačovičovi, který je podle Zimy „šťastný, že má sto procent, a ne sedmdesát“ a prý to tak „minimálně deset let“ zůstane. Obchodním modelem nové obsahové služby je prodej reklamy, jak je tomu u Seznamu tradičně. Zde konkrétně půjde o videoreklamu.

Videa by se, tvrdí Zima, měla objevovat přímo na domovské stránce Seznamu, nejnavštěvovanějším místě českého internetu. Homepage přitom Seznam.cz už nějaký čas uzpůsobuje tak, aby servírovala konkrétním uživatelům obsah podle toho, co si prohlíželi předtím. Plně behaviorální je tak na domovské stránce Seznamu cílení videí z bulvárního webu Super.cz, s články z Novinek je to půl na půl, nově se přidává behaviorální cílení odkazů na Stream.

Ač se Seznam.cz orientuje na distribuci videoobsahu prostřednictvím přenosných telefonů a tabletů a také chytrých televizorů, není cílem jeho zvýšené produkce videa lineární vysílání. „Neděláme to kvůli tomu, že bychom chtěli stavět zpravodajský kanál,“ říká Pavel Zima. Na webu nemá být pravidlem ucelený pořad či blok klipů: „Nebudeme dělat půlhodinovou zpravodajskou relaci, kterou dáme ven v osm hodin. Budeme to dělat víc internetově.“ A investice je prý střízlivá: „Nepracujeme s rozpočtem Z1, přistupujeme k tomu mnohem pragmatičtěji a v postupných krocích.“