Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Seznam.cz nebude žalovat piráty za web podobný jeho

  • ČTK
  • 16. 05. 2012 15:00

Společnost Seznam.cz nebude žalovat Českou pirátskou stranu za to, že svůj nový web záměrně přiblížila vzhledu známého internetového portálu Seznam. Firma pirátům naopak vytvoří logo stránek, které bude připomínat logo Seznamu. ČTK to oznámil místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Zástupci firmy zpočátku tvrdili, že jsou připraveni se proti jakýmkoliv zásahům do svých práv bránit. Situaci ale chtěli nejprve vyhodnotit.

„V tomto konkrétním případě bych chtěl zdůraznit, že k žádnému zcizení kódu nebo našich databází ze strany pirátské strany nedošlo, takže my v tuto chvíli nemáme žádnou ambici spouštět nějaké intergalaktické právní války s pirátskou stranou,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Seznam.cz Michal Feix.

Piráti kontroverzní volbu vzhledu, který nápadně připomínal portál Seznam, vysvětlili pokusem rozvířit debatu o autorských právech na internetu. Strana dlouhodobě kritizuje zákony chránící tvůrce a distributory obsahu, které podle ní omezují svobodu šíření informací. „Ačkoliv se mohlo zdát, že se jedná o pouhý plagiát Seznamu, stejné rozvržení titulní stránky a použití stejných barev se za plagiát považovat nedá, a na to jsme chtěli naším webem upozornit,“ zdůvodnil Ferjenčík.

Pirátská strana umístila do hlavičky své nové internetové stránky logo, které mělo vzhledem odkazovat k znaku Seznamu. Nevyužívalo ale shodný typ písma, který webový portál používá. Zástupci Seznamu pirátům nabídli, že jim vytvoří logo webu pomocí stejného fontu, jaký používají při tvorbě symbolů svých internetových projektů, dodal Ferjenčík.

Podle pirátů je Seznam „synonymem pro internet“ zejména pro střední a starší generaci. Přiblížením vzhledu svých internetových stránek tomuto portálu tak chtěli oslovit nové voliče. Obsah zveřejněný na webu bude možné volně kopírovat a sdílet v souladu s pirátskou filozofií, uvedl místopředseda pirátů Jakub Michálek.