Seznam.cz ukazuje návštěvníkům z Ruska zprávy o válce

Kdo přijde na Seznam.cz s ruskou IP adresou, uvidí v ruštině zprávy o invazi na Ukrajinu.

Nejnavštěvovanější český web Seznam.cz začal na své domovské stránce návštěvníkům z Ruska zobrazovat rusky psané zpravodajství o válce na Ukrajině. Stručný přehled uvidí automaticky všichni návštěvníci s ruskou IP adresou či ruským prohlížečem. Tuzemská internetová jednička jim tak chce nabízet necenzurované zprávy.

Seznam.cz začal na domovské stránce nabízet zprávy v ruštině

Seznam.cz začal na domovské stránce nabízet zprávy v ruštině

Článek shrnující celý den konfliktu vychází každé odpoledne ve speciální sekci zpravodajského webu Novinky.cz, který je se Seznamem vlastnicky spjatý. „Reagujeme na kroky Ruska, které vedly k razantní cenzuře místních nezávislých médií. Naším cílem je poskytnout objektivní zpravodajství i lidem, kteří k němu v této době nemají přístup ve své domovině,“ vysvětluje šéfredaktor Novinek Vladimír Dušánek.

Ruské úřady už zakázaly vysílání televize Dožď a rádia Echo Moskvy, protože nereferovaly o válce jako o „speciální vojenské operaci“, jak chce vláda. Echo v reakci na to ukončilo činnost, novináři ale pokračují na sítích.

V Česku naopak na žádost vlády zablokoval správce domény a mobilní operátoři celkem 14 webů, které označují za dezinformační. Účty ruských státních médií jako RT a Sputnik pak na území Evropské unie blokují i velké platformy jako Facebook, YouTube či TikTok. Jejich konec si vyžádala Evropská komise.