Seznam.cz koupil podíl v přepravní službě Zavezu

Česká internetová jednička chce podpořit aplikaci, umožňující peer-to-peer převoz věcí.

Seznam.cz koupil 17% podíl ve společnosti Zavezu Jaroslava VavřinyDavida Pertla, která provozuje doručovací komunitní aplikaci, umožňující alternativní způsob dopravy zásilek. Aplikaci podpoří také formou displayové reklamy na svých serverech a chce ji postupně integrovat do svých vybraných služeb.

Zavezu funguje jako „spolujízda pro věci“: zákazník si pomocí aplikace zadá, jaký typ předmětu potřebuje přepravit, odkud a kam, následně si podle nabídnuté ceny a času doručení vybere z nabídek „ověřených převozníků“ a aktuální polohu přepravované věci může po dobu cesty sledovat na mapě. Zásilka posílaná prostřednictvím Zavezu by navíc měla být automaticky pojištěna u pojišťovny Generali, která je dalším partnerem tohoto projektu.

„Služba nabízí alternativní způsob dopravy zásilek k poště či kurýrem. Jako první ji využijeme ve spojení s další naší službou, která také funguje na peer-to-peer základech, což je Sbazar. Postupně budeme pokračovat se začleňováním Zavezu i do dalších našich služeb, kde to oběma stranám dává smysl,“ uvádí k majetkovému vstupu Tomáš Kapalín, místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz a ředitel rozvoje podnikání. 

Sbazar.cz bude informovat nakupující i prodávající o možnosti využití tohoto alternativního způsobu přepravy v notifikačních e-mailech s potvrzením či doručením odpovědi na inzerát. Další integrace Zavezu na Sbazar.cz by měla probíhat s ohledem na uživatelské reakce.

Spolupráce mezi Zavezu a Seznamem není podle Kapalína založená na exkluzivní smlouvě, spolujízda tedy může fungovat i v kombinaci se službami dalších provozovatelů. Seznam se chce ale spolu se Zavezu podílet na dalším rozvoji této platformy. „Vidíme příležitost v jejím rozšíření tak, aby nebyla určená pouze pro jednotlivce, ale i pro firmy. Rovnou se zde nabízí další potenciální synergie pro inzerenty v segmentu Doprava v katalogu Firmy.cz,“ uvedl Kapalín.