V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Seznam.cz zakládá produkci krátkých filmů

Provozovatel online televize Stream.cz dá letos milion do filmů se stopáží do deseti minut.

Česká internetová jednička Seznam.cz chce podchytit vznikající náměty na krátké filmy, aby rozšířila svou nabídku původní dramatické tvorby, určené pro internet. Na realizaci krátkých filmů vyčlení během podzimu 1 milion Kč. Penězi a přístupem k výrobním kapacitám chce podpořit vybrané scenáristy „a jejich scénáře ležící na dně šuplíků převést do audiovizuální podoby“. Dál zajistí premiérové uvedení snímků v rámci Festivalu krátkých filmů a následné zařazení do vysílání na internetu a do kinodistribuce. Filmy mají mít stopáž do deseti minut.

To vše zaštítí značka Short Stream (Stream.cz je internetová televize Seznamu). Spolu se Seznamem projekt dělá produkční firma Negativ, která stojí za výrobou online seriálů Kancelář Blaník, Autobazar Monte Carlo a Žrouti. Na projektu se podílí i filmový distributor Aerofilms a zmíněný Festival krátkých filmů Praha. Nepůjde přitom o celovečerní snímky. „Krátké filmy jsou ve světě mimořádně populární, protože ve srovnání s těmi tradičními nabízí jiný divácký zážitek. Nepřispívá k tomu jen stopáž, ale i tempo, které umožňuje rozehrát omezený počet motivů a postav,“ tvrdí šéfproducent Streamu Lukáš Záhoř.

„Naše výzva je určená všem – profesionálům s produkčním zázemím, studentům filmových škol, amatérským filmařům i autorům, kteří nemají nejmenší tušení o tom, jak film vzniká, ale mají nápad,“ uvedl producent Negativu Milan Kuchynka. „Zatímco natáčení krátkých a celovečerních filmů se v zahraničí liší pouze výší rozpočtu, v Česku jde nejčastěji o školní produkce. A to bychom chtěli změnit,“ podotkl programový ředitel Festivalu krátkých filmů Praha Karel Spěšný.