Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Seznam.cz získal od Petany i druhou polovinu ztrátové internetové televize Stream

Pokud Seznam Petanu prostě vyplatil, dostal teď zakladatel internetové televize 34 milionů korun. Kumulovaná ztráta jen za první tři roky však činila 126 milionů korun.

Čtyři roky po spuštění internetové televize Stream.cz se jí Miloši Petanovi, někdejšímu šéfovi televize Prima a vlastníku filmových ateliérů ve Zlíně, podařilo prodat nejnavštěvovanějšímu českému portálu Seznam.cz.

Ten vlastnil v provozující firmě Global Inspiration od podzimu 2007 polovinu, druhých 50 % koupil nyní. „Seznam.cz je nově 100% vlastníkem internetové televize Stream.cz,“ oznámil lídr českého internetového trhu.

Petana firmu vlastnil od jara 2003. O čtyři roky později do ní vložil 44 milionů, z toho 22 milionů se mu vzápětí vrátilo, když Seznam kupoval 50 %. Rok nato jak Petana, tak Seznam vložili do firmy každý dalších 12 milionů.

Pokud Seznam Petanu prostě vyplatil, znamená to, že zakladatel dostal 34 milionů korun. V úvahu je ovšem třeba vzít, že kumulovaná ztráta Global Inspiration dosáhla jen za tři první roky provozu 126 milionů.

Internetová televize Stream startovala na jaře 2007. První rok provozu skončila ve ztrátě 46,5 milionu korun, v roce 2008 činila ztráta 49,6 milionu, v roce 2009 pak 29,5 milionu. Loňská účetní závěrka zatím nebyla zveřejněna.

Petana loni uvedl, že do provozního zisku se podnik dostal v květnu 2010. První rok provozu Stream utržil 5 milionů korun, rok nato 32 milionů, předloni 38 milionů.

Stream aktuálně staví na čtyřech druzích obsahu - původní tvorba včetně pořadů ČT, Primy, Óčka a Public TV, uživatelská videa, hudební klipy, ukázky filmů. Měsíčně jej navštíví 2,6 milionu lidí, každý na portálu stráví v průměru 9 minut denně.

Loga Stream.cz

Stream.cz začínal s image ‚pirátské‘ stanice, později reflektovalo ‚mainstreamovější‘ podobu, včetně spolupráce s klasickými televizemi

Koupí internetové televize chce portál s videem víc pracovat a využívat ho i jako platformu pro prodej reklamy. „Otevírá nám to možnosti více integrovat videoobsah do našich služeb a dále tento formát rozvíjet,“ uvedl Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

„O dalším rozvoji videoprostředí mám možná mírně odlišné představy, ty svoje bych rád v příštích letech rozvíjel v jiném než jen v českém kontextu,“ prohlásil Miloš Petana.

Seznam nyní integruje Stream do své organizační struktury, v nejbližší době se mají obě firmy propojit také personálně.