Seznam.cz mění strukturu bonusů pro agentury, zohlední nárůsty

Změnou našeho systému mediálních bonusů se na trhu přesunou desítky milionů, odhaduje česká internetová jednička.

Michal Feix. Foto: Seznam.cz

Michal Feix. Foto: Seznam.cz

Česká internetová jednička Seznam.cz, přes kterou protéká značná část reklamních peněz směřujících do tuzemského webu, pozvolna mění strukturu bonusů pro mediální agentury. Ty hodlá tlačit k tomu, aby klientům víc doporučovali Seznam jako ideální místo, kam nasměřovat peníze na internetové kampaně. Zároveň chce změnit obraz, který o něm agentury tvoří, totiž že inzerovat u něj je drahé - má za to, že často to bývá kvůli přirážkám samotných agentur.

Na neformálním setkání s novináři to dnes řekl výkonný ředitel Seznamu Michal Feix. „Dlouhodobě nechceme agentury motivovat jen podle toho, kolik se přes ně u nás proinzeruje, ale odměňovat je taky za to, že jejich klienti u nás navýší útratu,“ popsal. Seznam dosud počítal výši mediálních bonusů výhradně podle obratu, nově zohlední, o kolik za rok ta která agentura přinese víc. Univerzální tabulka samozřejmě neexistuje - například agentura, která přináší velké objemy každý rok, může mít nakonec stejný bonus jako ta, jež v relativním vyjádření objem výrazně navýší, v absolutních číslech ale bude malá. Roli při tom bude hrát taky i to, jak je agentura velká či jak strategická je pro Seznam spolupráce s ní.

Nový systém by měl vcházet do praxe postupně. Nové podmínky už Seznam u prvních agentur dostává do smluv na rok 2015, o nichž už vyjednává.

Seznam si tak chce přijít na „nízké desítky milionů korun“. „Neočekávám, že se na trhu přesune miliarda,“ podotkl Feix. „Nejdeme po tom, aby sto procent peněz skončilo u Seznamu,“ řekl manažer taky. Předpokládá přitom, že agenturám se vlivem nového systému na bonusech vyplatí přesouvat rozpočty klientů v rámci internetového trhu, tedy ne z jiných mediatypů, třeba z televizi či z tisku. To Seznam ani nemá jak zjistit. „Bylo by to ideální, ale nevím, jak to naformulovat. Vstupuje do toho příliš mnoho vlivů,“ uvedl Feix ke konstrukci odměn.

„Nemusí to jít proti tomu, co by agentura měla nebo chtěla udělat,“ tvrdí výkonný ředitel Seznamu. Argumentuje přitom, že má-li být online efektivní, nemůže jako nosič vynechat Seznam či Google.

Přes mediální agentury Seznam získává menšinu svých výnosů, většinu reklamy si prodá sám, prostřednictvím svých obchodníků - přesný poměr na celkových příjmech firma veřejně neuvádí, stejně jako výši mediálních bonusů.

Vedle klasické bannerové reklamy či brandingu („podbarvení“ stránek inzertním sdělením) začal Seznam testovat real-time bidding (automatizovanou aukci online reklamy v reálném čase) - do léta hodlá vybrat ze tří provozovatelů, které tento týden začal zkoušet, a zároveň rozhodnout, zda takto prodávat jen pozice, jež nezvládnou jeho obchodníci udat, anebo nasadit systém napříč všemi svými a umožnit tak „vnitřní aukci“ kampaní na všech svých reklamních pozicích. Pustil se též do behaviorálního cílení reklamy (což mu loni vyneslo zhruba 80 milionů - nejde o „nové“ peníze, jen přesunuté z jiných, déle používaných forem inzerce) a také tzv. rich media, nestandardní formáty.

Sdílejte