Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Shop roku v datech: matadorem je Notino, letos soutěží 36.200 e-shopů

Nová kamenná prodejna značky Notino v ostravské Nové Karolině

Nová kamenná prodejna značky Notino v ostravské Nové Karolině

Sedmkrát cenový srovnávač Heureka vyhodnotil a vyhlásil nejkvalitnější a nejpopulárnější e-shopy na českém trhu. Matadorem soutěže je e-shop Notino, předtím Parfums.cz – v Ceně popularity zvítězil v prvních čtyřech ročnících, v těch dalších vždy dominoval alespoň mezi finalisty této kategorie. Výsledky letošního 8. kola soutěže Shop roku budou známy 23. března, vyhlášení proběhne v pražském Foru Karlín.

V prvním roce vyhlašování se vybíralo mezi necelými 10.000 e-shopy. Jejich počet během osmi let trvání soutěže téměř zečtyřnásobil – v letošním klání bude soupeřit 36.200 e-shopů. Obrat celého trhu e-commerce vzrostl během osmi let téměř desetinásobně. Za tuto dobu čeští zákazníci udělili téměř 22,5 milionu recenzí a hodnocení, na jejichž základě se vítězové vybírali.

Vzhledem k rostoucímu počtu e-shopů, produktů a růstu celého e-commerce se soutěž neustále vyvíjí. „Přidáváme kategorie pro Cenu kvality, a před třemi lety jsme přidali i zbrusu novou kategorii – Cenu Heureky,“ popisuje Jan Kriegel, ředitel oddělení podpory pro e-shopy na Heurece. Cena Heureky je vybírána odbornou porotou složenou z osobností českého trhu a mohou se o ni ucházet e-shopy, které jsou něčím výjimečné, stojí za nimi zajímavý příběh, přispívají k sociální integraci nebo jsou jakkoliv unikátní. Prvním vítězem ceny se stal e-shop Le Premier, následoval originální e-shop na výrobu hraček Namalujsihracku.cz, loni zvítězil charitativní e-shop Člověka v tísni Skutecnydarek.cz.

Vítězové a finalisté v Ceně Heureky

rok 2013 2014 2015
vítěz Le Premier Namalujsihracku.cz Skutečný dárek
finalista Mixit.cz Rohlik.cz Lull.cz
finalista Lekarna.cz Happylabel.cz Young Real Art

Zdroj: Heureka

Historicky prvním vítězem Ceny popularity se stal e-shop Parfums.cz, který se loni přejmenoval na Notino. Tuto kategorii vyhrál čtyřikrát po sobě v řadě. V roce 2013 ho vystřídal prodejce sportovního vybavení Altisport. Poslední dva ročníky vyhrál Cenu popularity e-shop Levneelektro.cz. Potřetí trofej určitě nezíská, během loňského roku 2016 totiž ukončil svou působnost. Za krachem stojí daňové úniky portálu Levneelektro.cz ve výši desítek milionů korun.

Vítězové Ceny popularity

rok vítěz
2009 Parfums.cz
2010 Parfums.cz
2011 Parfums.cz
2012 Parfums.cz
2013 Altisport.cz
2014 Levneelektro.cz
2015 Levneelektro.cz

Zdroj: Heureka.cz

V roce 2012 se k předávání cen přidaly také celodenní workshopy, které dva následující roky vystřídala odborná konference s názvem Shop roku Meeting. Ta vždy předcházela večernímu slavnostnímu vyhlášení vítězů. Po změněném načasování soutěže v roce 2015 se od konání konference upustilo.

Retailek je mediálním partnerem ocenění Shop roku