Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Shoptet: Češi loni na webu utratili průměrně 7.730 Kč, roste obliba výdejen

Za rok 2016 utratili Češi v e-shopech více než 100 miliard Kč, v roce 2015 to přitom bylo 81 miliard Kč. Průměrná cena objednávky se snížila na 1.432 Kč, oproti loňsku jde o rozdíl v řádech desetikorun. Průměrná roční útrata vzrostla o více než 1.300 Kč na 7.730 Kč. Data vycházejí z průzkumu Stav e-commerce v ČR v roce 2016 portálů Shoptet.cz a Zboží.cz. Výsledky průzkumu jsou založeny na datech a interním průzkumu obou webů. Ke konci roku 2016 Shoptet.cz zaštiťoval 9.900 e-shopů, Zboží.cz má mezi vyhledávači nabídek 42% podíl. Na otázky průzkumu odpovědělo 1.000 respondentů.

Ze studie Shoptetu Stav e-commerce v roce 2016

Ze studie Shoptetu Stav e-commerce v roce 2016

„Výši utracené částky ovlivnilo hned několik faktorů. Jako primární důvod vidím zvýšenou frekvenci nákupů přes internet. Lidé si už našli své oblíbené obchody, v nichž se nebojí nakupovat online, a proto jejich služeb využívají stále častěji. Stále populárnější jsou internetové supermarkety, ze kterých vám dovezou i běžný nákup až domů. Velmi často si také zákazníci objednávají přes internet zboží, které si naživo prohlédli a vyzkoušeli jinde. Svoji roli hraje samozřejmě také postupné zdražování, to však není natolik markantní, aby se útrata zvýšila o více než 1.000 Kč,“ komentuje stav Miroslav Uďan, šéf Shoptet.cz. 

Vyzvedávání zboží získává na oblibě

Mezi nejoblíbenější druhy dopravy stále patří Česká pošta (41 %) a PPL (14 %). Pomalu ale roste obliba osobního vyzvednutí na výdejních místech. Konkrétně Zásilkovnu letos využilo celkem 12 % nakupujících oproti loňským 6 %. Nárůst pociťuje i Uloženka, z 2,4 % se zvedla na 3 %. Na své Výdejny radosti sází také e-shop s módou Zoot.cz, ten před Vánoci otevřel další výdejnu na frekventovaném místě v Praze, v obchodním centru Quadrio.

„Mnoho lidí se při doručování poštou nebo dopravní společností obává, že se jejich zásilka poničí nebo ztratí. Proto stále více e-shopů naslouchá přáním zákazníků a nabízí možnost vyzvednutí zboží na výdejním místě. Je to ideální řešení především u obchodů, ke kterým nenáleží kamenná prodejna, kam by si mohl kupující pro zboží přijít osobně. Navíc tak mohou lidé zaplatit zboží až při jeho převzetí a obejít tím platbu přes internet, která je stále velkým strašákem,“ uvádí Miroslav Uďan.

Ze studie Shoptetu Stav e-commerce v roce 2016

Ze studie Shoptetu Stav e-commerce v roce 2016

Důvěřivější jsou lidé i v otázce online plateb. Letos vzrostl počet objednávek zaplacených kartou online z loňských 6 % na 7 %, platbu převodem volí 32 % zákazníků. Nejpopulárnější zůstává dobírka, kterou loni využilo 35 % lidí.

Česko je bráno za e-shopovou velmoc. Ve virtuálním prostoru tu najdeme 38.500 e-shopů, to je o 500 více než v roce 2015. Z toho 17 % internetových obchodů je zaměřených na prodej oblečení, obuvi a módních doplňků, 11 % e-shopů prodává potřeby pro dům a zahradu a třetí disciplínou je nejčastěji elektronika. Následují potraviny (6 %), sportovní a turistické vybavení (6 %), dětské zboží (5 %), kosmetika a parfémy (5 %) a auto-moto doplňky (5 %).