V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Skauti zpřístupní stoletý archiv Junáka

Titul má nyní několik redakcí a tvoří pět časopisů v celkovém nákladu téměř 50.000 kusů.

  • ČTK
  • 19. 01. 2015 14:00

Čeští skauti zpřístupní archiv časopisu Junák, v němž publikoval mimo jiné spisovatel Jaroslav Foglar. Před sto lety - v lednu 1915 - vyšlo jeho první číslo, které bude stejně jako všechny ostatní postupně v průběhu roku zpřístupněno v elektronické podobě na speciálním webu.

První číslo Junáka z ledna 1915

První číslo Junáka z ledna 1915

Časopis byl o začátku určen nejen pro skauty, ale pro veškerou českou mládež, rodiče i učitele. Jeho prvním šéfredaktorem byl zakladatel skautingu Antonín Benjamin Svojsík. Za sto let existence vyšlo 57 ročníků, v dobách zákazu činnosti této organizace totalitními režimy totiž vycházet nesměl. Velmi populární byl bezprostředně po druhé světové válce, kdy měl stotisícový náklad.

Aktuálně Junák nabízí svým členům pět různých časopisů zaměřených na věkové kategorie od nejmenších dětí po dospělé dobrovolníky. „Junák má v současnosti několik redakcí, které pro skauty a skautky příslušného věku pravidelně připravují dávku zajímavostí nejen ze světa skautingu. Časopisů pravidelně tiskneme téměř 50 tisíc,“ uvedl starosta Junáka Josef Výprachtický.

Aktuální skautské časopisy vycházejí pětkrát ročně a jsou k dispozici také na internetu.