„Škoda má první autoreklamu, co nehází odlesky“

Seriál spotů Škodovky k hokejovému šampionátu předčil v Reklamní katovně Mrože a jeho (polo)návrat ke svalovcům i redesign a provokativní slogany Hollandie.

Malý offroad hokejista v kampani Škodovky

Malý offroad hokejista v kampani Škodovky

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 19. týden 2016

 1. Fallon: Na každém povrchu doma (46 %)
  značka: Škoda, klient: Škoda Auto
 2. Konektor, Social Konektor, PR.Konektor, Cocoon: Moje máma byla kráva (38 %)
  značka: Hollandia, klient: Hollandia Karlovy Vary
 3. Yinachi: Až budete malí (29 %)
  značka: Míša, klient: Unilever
 4. Zmrzlina vyrobená s láskou (24 %)
  značka: Mrož, klient: Bidvest
 5. Symbio Digital: O čem spolu nemluvíme (19 %)
  značka: ČSOB Pojišťovna, klient: ČSOB Pojišťovna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škoda má hrdinu uprchlíka (46 %)

Se zápasem Česko-Rusko odstartovalo mistrovství světa v ledním hokeji, Škoda se k začátku přidává spuštěním lokální kampaně. V průběhu pauz během zápasů bude Škoda, která je hlavním sponzorem celé sportovní události, promítat 4 spoty s „offroad hokejistou“. Ty na sebe navazují seriál a mají podpořit kompletní řadu vozů s pohonem na všech čtyřech kolech. Kampaň je zaměřena jen naší zemi, na její spolupráci se podílela česká část britské agentury Fallon, která jinak pro Škodu tvoří globální kampaně. Spoty produkovala agentura Filmservice a režíroval Štěpán Fok Vodrážka. O navazující digitální kampaň se postaraly agentury Bistro a Zaraguza. Natáčení probíhalo v Praze 6 a na Chomutovsku, Škoda ve spotu angažovala opravdové trenéry a další neherce. 

Na každém povrchu doma od Škodovky mě baví. Malý hokejista bruslící se skloněnou hlavou mě dokonce dokázal donutit k uchechtnutí a to se mi u televizních reklam fakt nestává. Cením i to, že jednotlivá videa na sebe odkazují a zpracování od Foka a Fallonu je civilně jednoduché. A funguje: celkem elegantně se popasovali se spojením nespojitelného - hokeje a offroad aut.
Magdaléna Křížová (Triad Advertising)

Každý rok se točí reklamy k mistrovství světa v hokeji. A to je dobře. Letošní pokus Škodovky je docela fajn, ale žádná velká pecka. Chtělo by to inspirovat se podobnou událostí v zámoří: Super Bowlem! Tam jsou k vidění jinačí kousky.
Martin Charvát (Konektor)

Sdělení ‚hokej a offroad‘ to doručuje. Natočené je to hezky. Jenom přemýšlím, jestli tam přece jen nemělo být víc těch offroad škodovek. Ve slabé konkurenci vítěz týdne.
Tomáš Mrkvička

Proč se ten chlapec rozhodl opustit led a na bruslích vyjet do lesa? Je za tím sběr hub? Nebo je ovládán tajemnými signály z kosmu? Chtěl bych vědět motivaci, co ho k tomu vedlo, protože správný příběh je právě na motivaci postavený. Tentokrát to ‚simply clever‘ není.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nemusíš mít vždycky velkej nápad nebo budget. Ale musíš to umět o to víc dotáhnout. A tohle je dotažený perfektně. V momentě, kdy dřevorubec promluví slovensky, už není co řešit. Vítěz týdne.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Fajn. První reklama na auto, která nehází odlesky až do obýváků. Navíc ‚zvedni tu hlavu‘ je super hláška.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

2. Hollandia ke 25. výročí mění obaly (38 %)

Nová kampaň Hollandie s lehce provokativními slogany

Nová kampaň Hollandie s lehce provokativními slogany

Výrobce jogurtů Hollandia Karlovy Vary redesignuje jednotlivé produktové řady svých výrobků, a souběžně s tím odstartoval novou kampaň. Ta běží od 9. května do konce června. Redesign i kampaň si Hollandia nadělila k blížícím se oslavám 25. výročí existence. Změnu zajistila agentura Cocoon, kampaň připravují agentury PR.Konektor, Konektor Social a Konektor. Redesign se týká v první fázi Selské řady, po níž by měla následovat Bio Selská řada, krémové jogurty a Bio BiFi drinky. Součástí redesignu je podle zástupců Hollandie i změna produktového složení jogurtů, konkrétně oproštění výrobků od aromat a konzervačních látek a zvýšení podílu ovoce v ovocné složce. Tomu by měl odpovídat i nový design obalu všech výrobků Hollandia. Kampaň provázejí vizuály s lehce provokativními slogany, včetně claimu Moje máma byla kráva. „Chceme tím říct, že naše jogurty jsou z mléka, nic víc, nic míň,“ tvrdí marketingový manažer značky Hollandia Jan Škoda. Ilustrace na obalech jogurtů se podle něj inspirovaly skutečnou krajinou Krásného Údolí na Karlovarsku, kde Hollandia vyrábí. Kampaň poběží na billboardech a citylightech, a dále formou indooru přímo v obchodech. Její součástí budou také ochutnávky nového jogurtu a akční ceny. Navíc Hollandia použila pro propagaci vizuálně odlišné „proložky“ (speciální palety) s potištěným logem tak, aby bylo na první pohled jasné, že v regálu jsou vyskládané jogurty Hollandia.

Kromě kampaně změní všechny produktové řady design obalů

Kromě kampaně změní všechny produktové řady design obalů

 

Za redesignem stojí agentura Cocoon

Za redesignem stojí agentura Cocoon

Moje máma byla kráva je dobrý nápad jak zaujmout v přehršli jogurtů a jejich nudných reklam o velkých kouscích ovoce.
Kampaň je ale zatím na úplném začátku a je těžko hodnotit, co dál a vlastně jestli vůbec přijde. Komunikaci v obchodech a nové obaly by určitě měl doplnit nový web a další kanály. Rebranding je za mě povedený, decentní.

Magdaléna Křížová (Triad)

Cocoon obdařil nejoblíbenější lokální jogurty libivými, ale tuctovými obaly. To je pro značku Hollandia velká škoda, protože s nimi bude muset žít řadu let. Ve srovnání s tím je rádoby provokativní PR kampaň s matkou-krávou jen maličkost, která tolik škody nenapáchá.
Tomáš Mrkvička

Reklama na jogurt ve mně má probudit pozitivní emoce. Jakmile řeknu v souvislosti s ním, že moje máma byla kráva, veškerý fajn pocity jdou stranou. Ani mi to nepřináší žádné relevantní informace. Všichni přece vědí, že Hollandia se vyrábí z kravského mléka. Kdyby měli novou řadu z kozího mléka, dobrej headline by byl ‚Moje máma neni kráva‘.
Ondřej Souček (Luftballon)

Chytlavej claim & pěknej redesign. Jediná chyba je, že to spolu nijak nesouvisí. Je to zkrátka nekonzistentní. Doufejme narozdíl od produktu.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Rozdělil bych to na 2 věci. Redesign: super! krásná práce! Přehledné, jednoduché, svým způsobem prémiové a přitom to nekřičí do světa „peníze!“ takže člověk pořád věří, že hlavní investice jde do produktu. Kampaň: OK. Ale k produktu a k redesignu mi to moc nesedí. Střílí to docela vtipnými náboji ale asi trochu někam jinam.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Sympatický rebranding sympatického produktu sympaticky odprezentovaný. Za mne cajk.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Tahle značka má ještě dost co vyprávět spotřebitelům, tohle může být fajn začátek.
Jan Javornický

3. Míša vrací dospělé do mládí (29 %)

Míša, který patří do portfolia Unileveru, redesignoval celé nanukové portfolio a přichází s novou kampaní. V rámci kampaně jsou od začátku května na internetu ke shlédnutí dva spoty, ve kterých si dospělí hrají na děti. Každý ze spotů je natočen ve speciální verzi podporující novou příchuť Termix. Letošní slogan ke kampani zní „Až budete malí“, kreativa vznikla v dílně agentury Yinachi, na produkci se podílelo Bistro Films a režírovala Jasmína Blaževič. 

 

Míšu si dám ráda i když řeším dospělácký témata, takže za mě insight, že si musím prvně hrát jak ve školce a pak zatoužím po Míšovi (a nebo naopak?), nefachá. Silnější mi přišla reklama, kdy na Míšu do mrazáku chodí rockeři a důchodkyně už po celá desetiletí.
Magdaléna Křížová (Triad)

‚To pochopíte, až budete malí.‘ Výborná myšlenka a výborný claim. Bohužel ilustrovaná poněkud křečovitými rádoby vtipnými historkami.
Martin Charvát (Konektor)

‚To pochopíte, až budete malí‘ mě baví. Infantilní dospělí jsou vždycky tenký led a tady se s tím popasovali jakž takž snesitelně. Spíš za to ale mohou herci a režisér než panák a pykání.
Tomáš Mrkvička

Škoda té exekuce, protože koncept kampaně je úplně ok. Působí to ale prázdně až tak, že mi to připadá jako scénka z města Pripjať, tak z roku 1986. V souvislosti s Míšou poněkud smutné. Ale přesto je tohle můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Exekuce s panákem je slabá, pykání má náznak humoru. Škoda, že policisté neprojevili více nadšení a nešli se fakt schovat. Dyť to by bylo mnohem veselejší! Body navíc za claim.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Hezká strategie. Trochu klišoidní zpracování.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Příběh dobře rozehranej, ale hrozně zahranej. V divadle jsme říkávali, že herci hrají o zlatou tělku... Co s tím?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Na druhou stranu, není v tom Michal David, a to je pozitivní.
Jan Javornický

4. ČSOB natočila, co vadí párům (24 %)

Novou online kampaň zaměřenou na ženy ve věku od 25 do 35 let spustila na svých facebookových stránkách ČSOB Pojišťovna. Kampaň je podle pojišťovny postavená na videích reálných párů, které před kamerou mluví o tom, co jim na sobě vadí a zda spolu chtějí mít děti. Na videa má navázat série článků, fotografií a dalšího obsahu, s cílem přiblížit problémy, jež mohou páry potkat při zakládání rodiny.  ČSOB Pojišťovna chce touto kampaní propagovat Pojištění pro ženy Pojištění pro muže, a navíc nabídnout cílové skupině žen pojištění Maminka. Tutéž cílovou skupinu má oslovit také nová microsite, která je součástí kampaně. Kampaň poběží na Facebooku do poloviny června 2016. Po obsahové stránce ji realizovala digitální agentura Symbio, na správě a reklamním cílení se podílí další digitální agentura Stario.

Líbí se mi, že se snaží i tak klasický klient jako je ČSOB zprostředkovat otevřenější komunikaci v párech. Není mi ale ani trochu jasný, jak to souvisí s pojištěním maminka - proč jste nezkusili alespoň nějakej oslí můstek? Nebo to měla být ta poslední otázka, jestli by spolu chtěli dítě? Na mě hoooodně daleko od tématu a ještě dál od microsite, která vypadá jak reklama na vložky. I když jsem pohlavím a věkem nejspíš cílovka tak fakt ne, díky.
Magdaléna Křížová (Triad)

Konečně dobře a uvěřitelně natočené video s rozhovorem dvou skutečných partnerů! Web je daleko horší, jsou na něm jen totálně umělohmotné fotky z fotobank. Když už to děláte, tak to dělejte pořádně!
Martin Charvát (Konektor)

Tohle na mě už vypadlo na sociálních médiích a nějak vůbec netuším, jak to má fungovat. Soudě dle komentářů to nevědí ani ženy 25-35. Možná může zabrat délka videa. Než se protagonisté dopotácejí k pointě, musí divačka nutně buď usnout, nebo otěhotnět.
Tomáš Mrkvička

Z kteréhopak divádelka tito herci jsou? Podali výkon až k neuvěření. Jinak „Věci, o kterých se nemluví“ je vlastně docela fajn koncept. Ovšem zrovna tahle exekuce ho nenaplnila. Je z toho (nechtěná) komedie, která úplně zakryla poselství.
Ondřej Souček (Luftballon)

Omlouvám se tvůrcům, ale tohle je podle mě hrůza. Myšlenka á la videa na buzzfeedu jsou fajn. Ale proč je to spojení s produktem/pojišťovnou tak strašlivě naroubované? A proč jen ten pár tak starý? Proč mám pocit, že ta paní trpí nějakou sexuální obsesí? Proč mám pocit, že jejich vztah není úplně funkční? Škoda. Ale teda bod k dobru: dokoukal jsem to do konce, protože jsem čekal že se na konci ty dva poperou.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Tohle není vůbec marný. Jen houšť a volume doprava.
Jan Javornický

5. Mrož ukázal místo svalovců děti (19 %)

Potravinový výrobce a velkoobchod Bidvest spustil novou kampaň na podporu značky Prima zmrzlina ze skupiny zmrzlin Mrož. Kampaň cílí zejména na maminky s dětmi. „Chtěli jsme už opustit koncept s muži, kteří roznášejí zmrzlinu. Zmíněná image kampaň totiž běžela na obrazovkách pátým rokem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro změnu,“ vysvětluje manažer značky Prima zmrzliny Lukáš Dědek. Předchozí koncept reklamy však značka podle něj úplně neopustila, ale navázala na něj. V novém reklamním spotu na zmrzliny Mrož se v hlavní roli objevily děti, které si hrají na pověstné svalovce a snaží se jim alespoň trochu přiblížit. Třicetivteřinový spot doplňuje desetivteřinový sponzoring ve stanicích skupiny Nova a v televizi Prima. Spot režírovala chorvatská režisérka Jasmina Blaževič v produkci Bistro Films. Kreativitu kampaně připravil Radek Báča.

 

To byla ta reklama s těma polonahýma chlapama fakt taková úspěšná pecka? Nebo proč se nová kreativa na tom vlastně celá zakládá? Není mi jasný, jak může být tohle považovaný za změnu. Za mě je to úplně mimo mísu.
Magdaléna Křížová (Triad)

Bez znalosti předešlých kampaní nepříliš pochopitelná záležitost. Kluci dělají Mrože pro své mámy. Míchá se tu odkaz na minulé kampaně s úplně jinou myšlenkou - zázračnou výrobou nanuků z čerstvých surovin.
Martin Charvát (Konektor)

Tak tohle v české reklamě ještě nebylo! Doufám, že Prima tímto spotem nedefinovala nový žánr nazvaný ‚děti přehrávají naši minulou reklamu‘ i pro další zadavatele. Mělo to být asi roztomilé, ale je to divné. Hodně divné.
Tomáš Mrkvička

Jednou jsem četl článek o desetiletém kulturistovi z Ruska a tohle mi to připomnělo. Teď nevim, jak se té vzpomínky zbavit. Co se snese u dospěláků, mělo by být u dětí zakázané.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nemám rád dvojí metr sexismu v reklamě, ale tohle je docela chytrá a decentní cesta ven. Vlastně si ze sebe udělat legraci, to umí málokterá značka. Za nadhled ve zmrzlinovém dvojboji vítěz.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

A jste si jisti, že si lidé tak dobře pamatují tu reklamu na Mrože s chlapíky, že pochopí ten vtip?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Klišé nad klišé, ale aspoň řemeslně dobře natočený. Nic víc tom ale nenacházím.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Ženská cílovka Mrože je o pár let starší a my teď asi můžeme pozorovat, co kromě zmrzliny dostaly dámy od polonahých svalnatců z předchozí komunikace. Dojetím slzím.
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.