Mall Group prodělala opět kolem 1,7 miliardy Kč

Skupina internetových obchodů Mall Group sice loni zvýšila tržby o 7 % na 708 milionů eur (přes 18 miliard Kč) z 660 milionů rok předtím, ztráta se ale v roce 2019 snížila jen na 66 milionů eur oproti 68 milionů eur v roce 2018. V přepočtu se tak loňská ztráta pohybuje opět kolem 1,7 miliardy Kč. Svědčí o tom čerstvě zveřejněné výroční výsledky skupiny PPF Petra Kellnera, která je spoluvlastníkem Mall Group. Drží 40 %, dalších 40 % vlastní Daniel KřetínskýPatrikem Tkáčem (EC Investments), zbylých 20 % připadá Jakubu Havrlantovi (Rockaway).

„Prorůst se k zisku“

Havrlant v květnu pro časopis Euro řekl, že letos Mall Group dosáhne tržeb jedné miliardy eur a že do černých čísel se Mall Group dostane příští či přespříští rok: „Na konci minulého roku jsem to viděl ještě na dva roky v červených číslech. V kontextu letošního roku to může být už za devět až osmnáct měsíců.“

„Nechtěli jsme spravovat EBITDA přes náklady, dělali jsme přesný opak. Investovali jsme do firmy obrovské peníze, do lidí, do vývoje, do infrastruktury. A v rámci toho jsme postupně zlepšovali transakci. Dnes už jsme v trendu, kdy ukrajujeme do pozitivní strany ohromné peníze. Ukrajujeme všechny ty investice. To je pro mě cesta. U online byznysu prostě nejste schopni se prošetřit k zisku. Musíte se do něj prorůst,“ popsal Euru strategii Havrlant.

Pod Mall Group patří řada internetových obchodů, hlavně nákupní galerie Mall.cz, e-shop s elektronikou CZC.cz či online supermarket Košík.cz, také platební služba Mall Pay či platforma pro externí obchodníky. K propagaci obchodů slouží internetová televize Mall.tv.

Samostatná Heureka je v zisku

PPF vstoupila do Mall Group v říjnu 2017, tehdy ještě součástí skupiny byl cenový srovnávač Heureka. Ten se loni v říjnu od Mall Group oddělil. Výše zmíněná čísla za rok 2018 ještě ukazují hospodaření Mall Group včetně Heureky, zatímco za rok 2019 už bez ní. Samotná Heureka po říjnovém oddělení od Mallu vykázala tržby 21 milionů eur, přičemž zisk činil 3 miliony eur (podle aktuálního kurzu zhruba 80 milionů Kč). Začátkem letoška Heureka začala vydávat dluhopisy za 2,5 miliardy Kč.