Lucemburská skupina M7 Group, provozovatel největší satelitní platformy v Česku Skylink, se hodlá ucházet o provozování jedné ze sítí terestrické digitální televize v nastupujícím standardu DVB-T2. Šířila by v ní balíček programů ve standardním (SD) či vysokém (HD) rozlišení obrazu, a to jako placenou službu. Na setkání České asociace satelitních operátorů (ČASO) s novináři to řekl šéf Skylinku Jaromír Glisník. „Dva miliony domácností v Česku přijímají terestriku, proč by si pět, deset, patnáct procent z nich nemohlo vzít tuto placenou službu?“ naznačil Glisník uvažování o nové nabídce.
Na DVB-T2 v půli roku 2020 přejde digitální televizní vysílání šířené pozemními vysílači ze stávajícího standardu DVB-T poté, co televize bude muset v kmitočtovém spektru opustit pásmo 700 MHz a uvolnit je pro vysokorychlostní mobilní připojení páté generace (5G). To má využívat interval právě 694 až 790 MHz. Místo dnešních čtyř televizních multiplexů (vysílacích sítí) v DVB-T2 budou v DVB-T2 čtyři sítě transponované a dvě rozvojové. Právě o jednu z nich se chce Skylink ucházet. „Bude záležet, kolik budou frekvence stát,“ podotkl Glisník.
Další z provozovatelů, satelitní platforma Digi TV ze skupiny Lama Energy Group Petra Lamicha, Skylink zřejmě následovat nebude. „Rozhodli jsme se tuto možnost nezkoumat dál, spíš se soustředíme na IPTV,“ uvedl za Digi TV mluvčí Patrik Brom. Skylink a Digi TV tvoří Českou asociaci satelitních operátorů, která zmíněné setkání pořádala ve středu, dva dny poté, co České Radiokomunikace, provozovatel konkurenční, terestrické platformy, sezvaly odbornou veřejnost na svůj Innovation Day.
Terestrika vs. satelit
Mezi terestrikou a satelitáři panuje v poslední době zvýšené napětí a množí se komunikační výpady, to vše v souvislosti s tím, jak se blíží druhá televizní digitalizace, tedy přechod z DVB-T na DVB-T2. Satelitářům vadí, že stát hodlá provozovatelům pozemních vysílačů, mezi něž se kromě Českých Radiokomunikací řadí firma Digital Broadcasting Radima Pařízka, proplatit určité náklady spojené s přechodem na novou technologii. Ty jsou zatím státem vyčíslené zhruba na 1 miliardu Kč. K tomu se má přidat 350 milionů Kč na informační kampaň. Satelitáři navíc upozorňují, že místo současných čtyř sítí terestrické televize vznikne sítí šest a že v novém standardu DVB-T2 se navíc budou televizní programy šířit efektivněji, vejde se jich tam tedy víc - až 30 v rozlišení SD, respektive až 8 v HD.
„Z veřejných prostředků má být financováno zčtyřnásobení kapacity prostoru pro našeho konkurenta. To nám vadí,“ shrnul výhrady satelitářů Jaromír Glisník ze Skylinku. „Pořád lepší, když budeme placenou platformu provozovat my, než kdyby ji provozoval náš konkurent,“ podotkl později v debatě k plánu zapojit se do terestrického byznysu. M7 Group a Digi TV už jménem své asociace podaly v září 2016 stížnost na postup českých orgánů k Evropské komisi a letos v září správní žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu. „Přinejlepším dosáhneme toho, že konkurent na podporu nedosáhne,“ řekl Jaromír Glisník k tomu, jaký je cíl aktuálních snah satelitářů.
České ministerstvo obchodu má terestriku - přesněji řečeno takzvané FTA, free-to-air, neplacené pozemní vysílání - za stěžejní platformu pro šíření televizního signálu. „Zatím nevidím tržně dostupný substitut terestrického vysílání - jak z hlediska provozovatelů, tak z hlediska zákazníků,“ prohlásil na pondělní konferenci Innovation Day Pavel Dvořák z ministerstva obchodu (přítomný byl také středečnímu setkání satelitářů, nikoli ale jako řečník).
Kromě veřejné podpory se hraje o podíl na trhu. Jak na téže akci připomněl šéf Českých Radiokomunikací Martin Gebauer, první digitalizací z roku 2011, tedy přechodem z analogového vysílání na digitální standard DVB-T, ztratila terestrická platforma v Česku kolem 10 procentních bodů svého podílu mezi vysílacími platformami. „Je pro nás nepochopitelné, že opouštíme spektrum, přitom jsme obviňováni z veřejné podpory,“ reaguje šéf operátora na výtky satelitářů.
Terestrika však stále - s nynějším podílem necelých 60 % - dominuje jako preferovaný způsob přijímání televize. Satelitní příjem má podíl necelých 30 %, o něco víc než kabel a IPTV dohromady. „Terestriální vysílání zůstává preferovanou formou sledování televize v Česku a na mnoha trzích Evropské unie. IPTV roste na úkor satelitní a kabelové televize,“ podotkl Gebauer.

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Kreativu DDB povede Klára Palmer z McCannu, střídá Doru Pružincovou

Souček jako ředitel ČT bude brát 289.000 Kč měsíčně, o 47.000 víc než Dvořák
