V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Skylink na Slovensku znovu vysílá Novu i Primu

  • ČTK
  • 13. 06. 2018 08:45

Satelitní služba Skylink vrátila do své nabídky na Slovensku kanály českých televizí Nova a Prima, které u sousedů Skylink a další operátoři po tlaku jejich vysílatelů loni vyřadili. Informovala o tom slovenská média, podle nichž televize Nova ani Prima nedaly k nejnovějšímu kroku Skylinku souhlas.

„Jednání slovenského Skylinku považujeme za protiprávní a připravujeme právní kroky,“ řekla mluvčí Novy Jana Ondrejechová. Podobně reagovala i Prima. „Tento krok s námi nebyl jakkoli projednán, FTV Prima k němu nedala žádný souhlas. V současnosti tento krok samozřejmě analyzujeme a budeme na něj patřičně reagovat ve smyslu právních opatření. V souvislosti s komunikací s jednotlivými operátory připomínáme, že platí náš dlouhodobý záměr zamezit dalšímu nelegálnímu šíření kanálů skupiny Prima mimo území Česka s výjimkou kanálu Prima Plus,“ uvedla mluvčí Gabriela Semová.

Televizní stanice Novy a Primy Skylink minulý týden zpřístupnil za poplatek. Klient satelitní služby si může zmiňované stanice objednat přes své elektronické konto u Skylinku v rámci služby nazvané český servisní poplatek, a to za 3,40 eura (87 Kč) měsíčně nebo 46,10 eura (1.182 Kč) ročně.

Službu Skylink provozuje společnost M7 Group. Člen představenstva firmy Jaromír Glisník webu Živé.sk řekl, že zmiňovaná nabídka využívá pravidlo volného pohybu zboží a služeb v rámci Evropské unie. „Neporušujeme zákony ani platné smlouvy, nemáme důvod se obávat žalob,“ uvedl. Podle mluvčího Skylinku Marka Němce nejde o rozšíření nabídky, ale jen o technickou inovaci, protože slovenské stanice byly vždy součástí slovenské nabídky Skylinku, stejně jako české stanice jsou v české nabídce. „Jediná změna je, že nyní zákazník nepotřebuje dvě přístupové karty, ale stačí mu pouze jedna. Celá změna spočívá v tom, že Skylink představil technické řešení, které dovoluje sloučit regionálně oddělené služby na jednu dekódovací kartu. Tato možnost se týká všech zákazníků, kteří využívají jak české, tak slovenské služby Skylinku. Až dosud byli zákazníci nuceni pořizovat si dvě přístupové karty a hradit dvakrát registrační poplatek, což bylo předmětem řady stížností,“ podotkl.

Mluvčí Skylinku dodal, že firma - stejně jako v minulosti - nebude možnost pořídit si službu jiného teritoria nijak propagovat ani aktivně prodávat. Bude tak respektovat závazky vysílatelů, kteří nakupují některá vysílací práva jen pro určitý region.

České televizní stanice byly v minulosti u Slováků oblíbené a jejich podíl na celkové sledovanosti se pohyboval kolem 12 %. Loni slovenští operátoři ale hromadně vyřadili ze své nabídky stanice skupiny Nova i Prima. Ty místo volně šířených stanic nabídly operátorům kanály s pořady vlastní tvorby Nova International, respektive Prima Plus. Například Nova se už dřív úspěšně domohla u soudů zastavení neoprávněného šíření svých stanic u některých slovenských operátorů.