V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Skylink zastavil šíření Novy i Primy v zahraničí

  • ČTK
  • 03. 08. 2018 12:30

M7 Group, která provozuje satelitní televizní platformy Skylink, dnes oznámila, že pozastavila možnost aktivovat slovenské služby Skylinku u prodejců v Česku a české na Slovensku. Reagovala tak na odpor největších českých a slovenských komerčních televizí Nova, Prima a Markíza v souvislosti s možností vysílání jejich programů v zahraničí.

Televizní vysílatelé podali návrhy na nařízení předběžného opatření poté, co satelitní služba Skylink v červnu vrátila do své nabídky za poplatek jejich kanály. Městský soud v Praze následně v červnu zakázal šířit programy Primy na Slovensku, v červenci stejně rozhodl v případě programů Novy na slovenském území a Markízy v Česku. M7 Group se proti usnesení vydanému na návrh Primy odvolala a stejně učiní v případě Novy a Markízy. „Naše kroky vždy byly v souladu s právem Evropské unie a se smluvními závazky vůči vysílatelům. Komerční televize mají jiný názor,“ uvedla.

Člen představenstva M7 Group Jaromír Glisník se po červnovém opětovném zařazení programů do nabídky odkazoval na pravidlo volného pohybu zboží a služeb v rámci Evropské unie. Mluvčí Skylinku Marek Němec posléze uvedl, že se změnila pouze skutečnost, že zákazník namísto dvou přístupových dekódovacích karet potřeboval jen jednu. Nemusel tak dvakrát hradit registrační poplatek.

Vysílatelé ale oponovali, že M7 Group nelegálně distribuuje stanice mimo licencovaná území. Provozovatelé jsou v takovém případě vystaveni postihům ze strany globálních poskytovatelů autorských práv u zahraničních pořadů.