Sladkovodní ryba na čtyři

Číhají na nás v trafikách a čekají, až si jich všimnete. Časopisy, které jste doteď neznali!

Byla to náhoda. Sháněl jsem v trafice úplně něco jiného, ale při bloudění očima po regálu mě zarazila černá lesklá obálka časopisu, který jsem ještě v životě neviděl. Ukázalo se, že to je měsíčník Kapr & kapří svět, jehož aktuální číslo je plné strhujících snímků... s kapry. Je to 100 stran informací a tipů pro opravdové kapraře za 78 Kč. Vychází už tři roky.

Inspirovalo mě to, abych se podíval, kolik dalších časopisů o kaprech unese český tiskový trh. Jestli si myslíte, že vychází jenom jeden, tak se šeredně pletete. „Zajímavé čtení z letní kaprařiny od nás i ze zahraničí“ totiž přináší taky dvouměsíčník KaproMánie (noví předplatitelé obdrží sadu kaprařské bižuterie!). O lovu ve studené vodě se dočtete i to, co byste snad ani nechtěli.

Ostatní druhy ryb jsou ohavně diskriminovány, neboť vlastní časopisy nemají. Sumci a štiky ani ťuk, zrušen byl dokonce i Zpravodaj obecního úřadu ve Pstruží. Příznivcům nekaprovitých ryb musí stačit oborové měsíčníky Český rybář (s kreslenými vtipy Petra Urbana) a Sportovní rybář, případně Rybářství (vychází už 115 let).

Abych předešel nedorozumění: já se příznivcům ani vydavatelům těchto časopisů nijak nevysmívám, ostatně úplně stejně musí oni vnímat nás - mediální pošuky, kteří debatují o novém studiu Událostí a tváří se, že to zajímá úplně všechny. Médiím se věnují dva zavedené časopisy, několik internetových serverů, rozhlasový pořad, atd. a ani nám nepřijde divné, že se tolik zabýváme sami sebou.

Tyhle milé bizarnosti tiskového trhu mají ale své kouzlo. Právě v tom, že nejde o uzavřenou distribuci, ale o snahu bez větší reklamy oslovit tu správnou cílovku v nerovném souboji s vedle položeným Rytmem života a časopisem Křížovka a hádanka.

À propos, křížovky. Kdyby vojenské šifry vycházely na pokračování v sešitovém vydání, rozlouskne je tenhle národ na počkání, pokud by za to mohl dostat nějakou pěknou žehličku. Luštíme abnormálně rádi, výběr sahá k neuvěřitelným tématům.

To, že má křížovkářský magazín deník Aha, je v podstatě nuda. Ale až do letošního ledna jste si mohli koupit i Křížovkářské sexy noviny speciál. Bohužel bylo jejich vydávání ukončeno. Zdá se, že jediná švédská věc, která křížovkáře láká, je severský živočich na tři.

Nebuďte ovšem zklamaní, vybrat si můžete z dalších 136 (!) čtrnáctideníků a měsíčníků, které nabízejí křížovky v nejrůznějších kombinacích, od horoskopů po recepty. A to mluvíme jen o obecných křížovkách, protože dál už se to má skoro stejně, jako s těmi rybáři: dalších 56 (!) titulů je totiž věnováno výhradně osmisměrkám. Marně sháním měsíčník Xenie Osmisměrky speciál... Vážně by mě totiž zajímalo, podle čeho vydavatel vybral název.

Několik desítek časopisů dále naznačuje, co všechno se dá zvládnout během řešení hádanek (v Karviné vychází Luštění se sexem, Brňanům stačí Luštění s úsměvem). Rychle se ujal také japonský číselný fenomén sudoku, jemuž je věnováno 34 titulů, a to včetně frýdecko-místeckého Sudoku pro turisty. Kombinace humoristických magazínů s luštěním jsem už ani nepočítal, to bych ze všech těch Křížertů a Frků snad nikdy nevyšel.

A to prý prožívá tiskový trh krizi. Jenže tenhle oříšek už křížovkáři rozlouskli. Mají ořezané tužky a nebojí se je použít. Běda vám, jak jim seberete soutěž o novou knihu!