Slonková: proti Babišovi se spíš vymezujeme

Mladá fronta Dnes tiskne svodku z první schůze redakční rady a oznamuje nové marketingové aktivity.

O prvním zasedání redakční rady referuje sobotní MF Dnes

O prvním zasedání redakční rady referuje sobotní MF Dnes na dvou stranách

Vlastnictví novin Andrejem Babišem, který je zároveň vicepremiérem, šéfem politického hnutí a majitelem koncernu Agrofert, jejich redaktory ovlivňuje, byť sám vlastník redakci osobně nekontaktuje. Na první schůzi nově ustavené redakční rady Mladé fronty Dnes to prohlásila šéfredaktorka deníku Sabina Slonková. Svodku ze setkání se skupinou, v níž jsou zpěvák Richard Krajčo, šéf českých olympioniků Jiří Kejval či herec Miroslav Krobot, přináší dnešní vydání listu.

„Naši redaktoři mají spíš tendenci se vůči vydavateli vymezovat. Právě aby nebyli v podezření, že mu straní,“ podotkla Slonková k Babišovi. „Za poslední měsíc jsme největší prostor věnovali hnutí ANO. Což je dané tím, že je to nová strana, která vzbudila nějaké očekávání, a je třeba ji proklepnout, ale možná i tím, že spousta lidí má pocit, že se musí věnovat důkladně ANO proto, že to od nich nikdo nečeká. Je to spíš překlopené tímto směrem, což není úplně dobře, protože nám pak mohou unikat věci o jiných politických stranách,“ tvrdí.

„My dva s Jirkou [Kubíkem] bychom neřídili tuto redakci ve chvíli, kdy bychom neměli garance ze strany vydavatele, že nám do obsahu nebude mluvit a že obsah je výlučně naší odpovědností. Za ty čtyři měsíce, kdy tu pracujeme v tandemu, nenastal jediný případ, kdy by Andrej Babiš zvedl telefon a řekl: Tohle nevydejte, tohle vydejte, tohle udělejte jinak. Vztah s vydavatelem je jasně definovaný a musím říct, že dohody ze strany Andreje Babiše platí, že je dodržuje,“ předeslala též Slonková.

KDO ZASEDÁ V REDAKČNÍ RADĚ MF DNES

  • Božena Jirků, Nadace Konto Bariéry
  • Jiří Kejval, Český olympijský výbor
  • Pavel Kosatík, spisovatel
  • Richard Krajčo, zpěvák
  • Miroslav Krobot, režisér
  • Bohdan Pomahač, chirurg
  • Jaroslava Valová, manažerka (Siko)

Zdroj: MF Dnes

Od známých lidí různého zaměření, z nichž poskládala redakční radu, slyšela názory na různé části své práce. „Kromě komentářů a úvah zajímavých lidí v novinách potřebuju zpravodajství, které bude napsané jednoduše a nebude tam mít takový lehce ironický úšklebek, který z českých novin občas cítím,“ podotkl mimo jiné v debatě chirurg Bohdan Pomahač. „Zajímají mě ty vaše kauzy, ale bez toho ironického ocásku, který tam je někdy cítit, což mě mrzí, protože to pak připomíná politický bulvár, který já číst nechci,“ přidal se hudebník Krajčo.

Milionová trefa MF Dnes

Milionová trefa MF Dnes

MF Dnes v sobotním vydání zároveň oznamuje pár nových marketingových aktivit. Slonková s Kubíkem jednak uvádí, že list na podzim vyhlásí anketu Osobnost roku, v různých kategoriích.

A deník tento týden opakovaně inzeruje také start čtenářské soutěže Milionová trefa, v níž slibuje rozdávat „denně 10.000 Kč na ruku“, od čtvrtka 15. května. Společně s nabídkou ročního předplatného zdarma k tabletům a počítačům Lenovo to je další pokus skokově navýšit prodaný náklad, ovšem se sporným vlivem na dlouhodobou loajalitu čtenářů.