V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Sloučením ČT a Českého rozhlasu ušetříme až třetinu jejich nákladů, tvrdí eStat.cz

Sdružení eStat.cz reprezentované europoslancem Edvardem Kožušníkem a bývalým členem Rady ČTÚ (5 let) či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (9 let) Petrem Štěpánkem na dnešní tiskové konferenci v Praze zopakovalo své argumenty za zrušení koncesionářských poplatků a sloučení televize a rozhlasu veřejné služby.

Spojením ČT a Českého rozhlasu by se podle eStat.cz ušetřila až třetina jejích nákladů. Podle jejich tvrzení by to znamenalo úsporu 3 miliard Kč, uvážíme-li, že rozpočet televize je zhruba 7 miliard Kč, rozhlasu pak kolem 2 miliard. Štěpánek s Kožušníkem opírají svá tvrzení o rozhovory s manažery ČT, rozhlasu, televize Prima, celoplošných rozhlasových stanic, manažery reklamní oblasti či s poslanci.

„Jde o odhad manažerů ze soukromé sféry. Kde přesně by se ušetřilo, na to bychom teprve museli sestavit skupinu odborníků,“ odpověděl Petr Štěpánek na dotaz Médiáře, kde přesně by se takové peníze daly ušetřit. Synergie jsou podle něj ve zpravodajství či v podpůrných provozech, třeba v účtárnách. Kde by společná instituce podle představ eStat.cz sídlila, to Štěpánek konkrétně nepopsal.

Podobně přesnou analýzu úspor nabídl už před pěti lety poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, který též navrhoval sloučit ČT a rozhlas, protože by se ušetřilo „strašně peněz“. Sliboval připravit nový zákon, nakonec z toho sešlo. Fúzi tehdy odmítla jak Česká televize, tak Český rozhlas.

Sdružení eStat.cz dlouhodobě prosazuje také zrušení koncesionářských poplatků a ekonomické zestátnění ČT a rozhlasu, tedy jejich dotování ze státního rozpočtu. „Chtěli bychom v průběhu dalšího roku připravit legislativní návrh změn a nabídnout ho odborné a politické veřejnosti,“ prohlásil k tomu Kožušník.

Se sdružením eStat.cz začala nově spolupracovat Dana Jaklová, donedávna předsedkyně Rady Českého rozhlasu. Organizovala dnešní tiskovou konferenci v pražské kavárně Louvre.