Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

TV4you má od soudu zablokovanou doménu

Soud vyhověl návrhu televize Nova na předběžné opatření proti Balvínovi a spol.

  • ČTK
  • 01. 01. 2015 16:42
Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Služba TV4you, umožňující sledovat televizi na mobilech a tabletech, má zablokovaný web, jehož prostřednictvím funguje. Stalo se tak poté, co soud vyhověl návrhu na předběžné opatření, které podala televize Nova, řekla mluvčí televize Anna Suchá. „Soud vyhověl našemu návrhu na předběžné opatření proti spolku In4You, který bez příslušných práv nakládal s naším vysíláním,“ uvedla Suchá. „Na základě rozhodnutí soudu byla znepřístupněna doména TV4You,“ dodala.

Provozovatel služby na Facebooku uvedl, že doména tv4you.cz byla technicky znepřístupněna tuzemským registrátorem. „Jedná se o bezprecedentní krok omezující právní řády ČR. Tv4you připravuje kroky vedoucí k nápravě. Omlouváme se všem za to, ze služba není dostupná. Nemůžeme za to,“ prohlásil.

Další omezení po zákazu aplikace

Spor mezi službou TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořel prakticky vzápětí po jejím spuštění v polovině října. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením jejich programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu.

Na podnět Novy a Primy byl už dříve zablokován internetový obchod společnosti Google, který aplikaci uživatelům nabízel. Provozovatel služby tento krok označil jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím. Namítal například, že prostor pro reklamní sdělení je pouze při startu aplikace a v sekci s televizním programem. Stejně tak se ohradil vůči námitkám ohledně negativního ovlivňování statistik sledovanosti nebo porušování autorských práv.

Zdroj signálu „lítá kolem“

TV4you, za kterou stojí mimo jiných bývalý ředitel České televize a ministr kulury Jiří Balvín, dosud nabízela 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání plus od konce prosince speciální online program o cirkusu Festival TV. Po měsíci fungování měla služba podle provozovatele 10.000 řádně registrovaných uživatelů na tabletech nebo smartphonech s operačními systémy Android a iOS. Až čtyři pětiny přitom připadaly na uživatele s Androidem.

Službu formálně provozuje tzv. zapsaný spolek In4you, mobilní aplikaci pro ni provozuje technologická firma Smart Media Solution. Klíčové z pohledu televizí je, jak je právně ošetřený zdroj vysílání. „Jde o nakoupený stream. Od koho, nechceme v tuto chvíli zveřejňovat. Je to stream, který dále upravujeme, aby byl zabezpečený, aby byl ‚rozsekaný‘ do více rychlostí, aby ho bylo možné použít i na pomalejších linkách,“ řekl k tomu na tiskové konferenci v listopadu Balvínův spolupracovník Martin Hruška. „Je to technický stream, technický prostředek, nemá to nic společného s právy ani s čímkoliv,“ pokračoval. Zdroj signálu od dodavatele, jak tvrdí, prý nezná: „Nevím a v zásadě pro nás to není důležité.“ Podle Balvína jde o volně dostupný statek: „Ten tady všude lítá.“