Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Sněmovna zase neprojednala výroční zprávy ČT

  • ČTK
  • 11. 07. 2019 15:00

Poslanecká sněmovna dnes opět nestihla projednat výroční zprávy činnosti a hospodaření České televize za roky 2016 a 2017, které měla pevně zařazeny na dnešní den. Příležitost pokračovat v jednání bude mít se vší pravděpodobností až na zářijové schůzi. Dnes poslanci debatovali pouze o zprávě o činnosti ČT za rok 2016 a posléze rozšířili debatu i na zprávu o hospodaření ČT v roce 2017. Zněla hlavně kritika na adresu televize z úst představitelů opoziční SPD.

Například předseda SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura obvinil ČT, že se chová „jako utržená ze řetězu“, hovořil o jejím údajném netransparentním hospodaření a vytýkal jí, že odmítá zveřejnit platy některých moderátorů. Prohlásil také, že jen za stravování zaměstnanců utratí televize ročně 65 milionů Kč. Na to reagoval Tomáš Martínek (Piráti) a poukázal na to, že při počtu zaměstnanců jde o částku asi 60 korun Kč. Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že podle jejích informací jsou platy moderátorů výrazně nižší než v komerčních televizích a nelze je zveřejňovat kvůli ochraně osobních údajů. Martínek poukazoval i na to, že u dnešního jednání pléna nejsou přítomní zástupci ČT a Rady ČT, kteří by mohli reagovat na vznesená tvrzení.

Zprávy o veřejnoprávních médiích začala sněmovna projednávat koncem ledna. Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Ve Sněmovně nyní čeká na projednání čtveřice zpráv o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017 a také zpráva o činnosti ČT za rok 2018, která dorazila do dolní komory koncem letošního března. Odkládané projednávání zpráv je sledované kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání Rady ČT.