V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Sobotka: Babiš využívá svá média k tlaku v politice. Babiš, Slonková: je to lež

Jádrem sporu jsou články o privatizaci OKD skupinou kolem Zdeňka Bakaly.

Sabina Slonková. Foto: Profimedia.cz / Mafra / Tomáš Krist

Sabina Slonková vede Mladou frontu Dnes od ledna 2014. Foto: Profimedia.cz / Mafra / Tomáš Krist

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to dnes řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace ve čtvrtek a v pátek zveřejnila Mladá fronta Dnes, kterou Babiš vlastní.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera,“ řekl novinářům Sobotka.

Babiš to popřel. „Je to absurdní. Pokud čtete MF Dnes, tak dávají negativní informace i o mně, mluvili o rozpadu ANO,“ řekl dnes novinářům Babiš. „Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež,“ prohlásil ministr financí.

„To je čistá lež,“ řekla ČTK Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci a Babiš s ním nemá nic společného. „Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa,“ uvedla.

OKD podle ní navíc není stará kauza, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. „A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež,“ dodala Slonková, která list vede od ledna.

„Je nejspíš potřeba říci, s jakou motivací MF Dnes vůbec podnikla tak dlouhé pátrání (reportér Tomáš Syrovátka věnoval privatizaci OKD poslední tři měsíce své práce). Důvod je prostý: jako vždy i tentokrát se redakce po příchodu nové vlády rozhodla podrobit jejího šéfa detailnímu zkoumání, aby čtenáři věděli, kdo do funkce premiéra nastupuje – jak vlivný, jak majetný, s jakou minulostí a zda nemá slabé místo. K čemu přesně se časem dopátráme, nebylo na začátku vůbec zřejmé,“ uvedla Slonková ve svém hlavním komentáři na dnešní názorové stránce listu.

Co Fronta napsala

Texty ve čtvrteční MF Dnes, které spor politiků odstartovaly

Texty ve čtvrteční MF Dnes, které spor politiků odstartovaly

V kauze MF Dnes pokračovala v pátek

V kauze MF Dnes pokračovala v pátek

Podle čtvrtečního vydání Mladé fronty začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu Novota, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy Kč, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Sobotka si podle listu nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro Evropskou komisi právě u kupce Ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dřív pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 % akcií prodal za tržní cenu. „Budeme nadále hájit program ČSSD a těmito smyšlenými kampaněmi se sociální demokracie nenechá ovlivnit,“ řekl předseda vlády.