Sobotkovi jsem nepsal, tvrdí šéf radních Šafařík

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík se jasněji vyjádřil ke kauze uniklých mailů.

  • ČTK
  • 15. 01. 2016 16:40
Petr Šafařík

Petr Šafařík

Předseda rady Českého rozhlasu Petr Šafařík odmítl, že je autorem emailů premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), které zveřejnil extremistický web White Media. Uvedl to ve čtvrtečním prohlášení pro ČTK. Server nedávno zveřejnil čtyři elektronické zprávy, ve kterých údajně Šafařík informuje premiéra o volbě generálního ředitele rozhlasu a dění v radě. Datovaný byly říjnem 2015, kdy radní vybírali přechodného šéfa instituce.

„Od počátku jsem kladl ve svém postoji k té pseudokauze velkou váhu na razantní distancování se od toho serveru a jeho praktik. Proto jsem důsledně používal pojem neautenticita. Aby to tedy z mé strany zaznělo zcela jasně: to, co bylo zveřejněno na zmíněném webu, jsem nepsal já,“ uvedl dnes Šafařík. Dodal, že věří tomu, že se brzy více dozví od policie a expertů na informační technologie.

Šafařík se ve středu ze zdravotních důvodů omluvil z jednání sněmovního volebního výboru, který se měl jeho údajnou korespondencí premiérovi zabývat. Předseda výboru Martin Komárek (ANO) to označil za nemužné chování. Členové výboru nakonec projednávání celé věci bez Šafaříka neodhlasovali.

„Mrzí mne, že mohl vzniknout dojem, že se vyhýbám jasnému sdělení ohledně autorství čtyř emailů, které v materiálech webu White Media vypadají jako mé dílo,“ uvedl Šafařík.

Radu Českého rozhlasu čeká příští úterý 20. ledna volba nového generálního ředitele. Má vybírat po slyšení pěti uchazečů.