Soud Fröhlicha s Primou odročen na květen

Bývalý redaktor zpráv Primy Jiří Fröhlich žaluje televizi kvůli své výpovědi z týmu Jitky Obzinové. Soud bude pokračovat v květnu, rozhodující mají být svědecké výpovědi.

U Obvodního soudu pro Prahu 8 se dnes začal projednávat spor, který vede bývalý redaktor a nynější mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich se společností FTV Prima, provozující televizi Prima. Spor byl krátce po začátku ranního jednání odročen na 4. května.

Žaloba se týká události z 20. května loňského roku. Podle webu Extra.cz musel Fröhlich ten den s vědomím šéfky zpravodajství Jitky Obzinové narychlo zaskočit v moderování Diváckých zpráv za kolegu Tomáše Krause, který včas nepřišel do práce. Sice se nakonec dostavil, ale až na poslední chvíli, takže zprávy odmoderoval Fröhlich. Toho pak další den Obzinová údajně obvinila na pravidelné poradě před svědky, že ji uvedl v omyl a situaci záměrně eskaloval, aby mohl pořad moderovat on (Fröhlich měl ale předchozí komunikaci s Obzinovou nahranou). Spor se pak dále stupňoval a vedl až k okamžitému zrušení Fröhlichova pracovního poměru, proti němuž nyní redaktor podal na FTV Prima žalobu.

Také Prima žaluje

Právní zástupkyně Primy navrhla odročení s tím, že i FTV Prima podala žalobu k Městskému soudu v Praze kvůli porušení práv ke svým ochranným známkám, se kterou se Fröhlich zatím nemohl seznámit a která se údajně dotýká jeho současné podnikatelské činnosti. „Naším zájmem není vést soudní při, proto bychom s druhou stranou rádi ještě jednali,“ uvedla zástupkyně FTV Prima. Dotaz Médiáře, čeho přesně se žaloba ohledně ochranných známek týká, odmítla komentovat s tím, že nemá oprávnění komunikovat s tiskem.

Fröhlichův právní zástupce v soudní síni uvedl, že s žádnou žalobou ze strany Primy zatím nebyl seznámen a ohledně události z 20. května a následného dění je připraven dokázat, že vše proběhlo tak, jak v žalobě tvrdí.

Fakt, že věc bude provázet rozsáhlé dokazování, zmínila i soudkyně, která z toho důvodu odročila soud na 4. května, kdy budou obesláni všichni svědci. Obě strany mají do té doby čas pokusit se o smír.

Další spor Obzinové

V případě Jitky Obzinové nejde o první soudní spor podobného typu. Mediálně známý se stal případ někdejší moderátorky televize Nova Kateřiny Kašparové z roku 1999. Ta se soudila s Vladimírem Železným, tehdejším ředitelem společnosti ČNTS (která v té době vysílání Novy provozovala), že ji nechal na pracovišti šikanovat - důvodem přitom údajně bylo, že Kašparová zveřejnila, že ji Obzinová (v té době rovněž moderátorka Novy) v roce 1997 fyzicky napadla. Kašparová kvůli tomu v roce 1998 z Novy odešla.