V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Soud odmítl dovolání Babici, chtěl omluvu Mafry

  • ČTK
  • 30. 10. 2018 11:00
Jiří Babica. Foto: Profimedia.cz

Kuchař Jiří Babica. Foto: Profimedia.cz

Nejvyšší soud odmítl dovolání kuchaře Jiřího Babici, jenž se marně domáhal omluvy a odškodnění za článek v deníku Mladá fronta Dnes. Text jej spojil s průjmy českých vojáků v Afghánistánu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím není v plném znění dostupné. O výsledku dovolacího řízení ČTK informovala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Právě městský soud řešil spor jako první instance a přiznal Babicovi omluvu plus 400.000 Kč. Vrchní soud v Praze loni v dubnu ovšem Babicovu žalobu proti nakladatelství Mafra pravomocně zamítl, když konstatoval, že z hlediska žurnalistické etiky nelze článku nic vytknout.

Text z prosince 2012 pojednával o Babicově grilování pro vojáky na misi v afghánském Lógaru. Vyšel v MF Dnes a také na jejím webu iDnes.cz, který ho uvedl titulkem Babicovy steaky odpravily české vojáky v Afghánistánu. Dostali průjem.

Informaci poté převzaly i některé bulvární deníky. Autor v článku mimo jiné citoval vojáka, který uvedl, že „půlka lidí se tam pos...., hlavně ti, kteří se zúčastnili grilovačky“. Voják ale zároveň dodal, že lze jen těžko říci, jestli za potíže mohl právě Babica.

Kuchař, který se žalobou domáhal 800.000 Kč, už dřív uvedl, že vojáci mu v Lógaru s přípravou grilování pomáhali. Akci přerušil varovný alarm, kvůli němuž se museli všichni skrýt na chvíli v bunkru. Poté se prý ke grilování vrátili a nikomu se nic nestalo. Článek označil za „totální fámu“.

Babica poukazoval mimo jiné na to, že po zveřejnění článku měl problémy s prodloužením své smlouvy s televizí Nova, jeho kniha se přestala prodávat a zeleninová směs, které propůjčil své jméno, se dostala do slevové akce.

Právník Mafry kontroval tím, že kniha se špatně prodávala už předtím a že směs šla na trh až půl roku po vydání článku. Podle něj soud prvního stupně nezohlednil právo na svobodu projevu a to, že na informacích byl veřejný zájem. Autor se totiž snažil poukázat na špatné hygienické podmínky, jež na misi údajně panovaly.