Soud poslal Mladou frontu opět do konkurzu

Na účtech majetkové podstaty Mladé fronty je 72,8 milionu Kč. Pohledávek za majetkovou podstatou a jim postavených na roveň je 91 milionů Kč, nebude možné všechny uspokojit.

  • ČTK
  • 24. 09. 2021 00:00

Krajský soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek opět prohlásil konkurz na vydavatelství Mladá fronta. Podle soudu nelze firmu reorganizovat, když nemá provoz ani zaměstnance. Soud zároveň zastavil řízení o návrhu jednoho z věřitelů, společnosti Jaromír Soukup Consulting na povolení reorganizace. Vrchní soud v Praze zrušil v srpnu předchozí usnesení krajského soudu, který loni zamítl návrh na reorganizaci vydavatelství a poslal Mladou frontu do konkurzu. Věc proto teď znovu řešil soud prvního stupně.

„Ze zbytků majetku po zpeněžení částí majetkové podstaty nelze o organizování nějakého celku ani uvažovat. Dlužnice [Mladá fronta] k tomu, aby byla reorganizace přípustná, musí disponovat obchodním závodem, nebo jeho částí, kterou provozuje, nebo u které není vyloučeno znovuobnovení provozu. Takový stav však není možné až samotnou reorganizací vytvořit. Dlužnice dále nesplňuje podmínku zaměstnávání nejméně 50 zaměstnanců a s ohledem na účel tohoto kritéria pro reorganizaci nemusí splňovat ani kritérium obratu vztahujícího se nyní k závodu ve stavu, který již dávno neexistuje,“ uvedl soudce Miloš Vondráček.

Další postup měl soud projednat na schůzi 29. září, kterou nyní zrušil, protože reorganizace je podle něj nepřípustná.

Insolvenční správkyně Petra Hýsková hodnotí soudní rozhodnutí kladně. „Je pragmatické, myslím si, že závěr, který soudce přijal, přijal velmi správně. Zabránil tak možnému hazardování s majetkovou podstatou, ze které by měli být uspokojováni právě věřitelé, kteří by bohužel hlasovací práva na schůzi [29. září] ani neměli,“ řekla Hýsková. Předpokládá, že věřitelé, kteří žádali reorganizaci, se odvolají k Vrchnímu soudu v Praze. Jejím cílem je co nejvíc ochránit majetek vydavatelství, aby zbytečně nenarůstaly pohledávky. „A aby se nám podařilo udržet hodnotu zbytku aktiv, která máme,“ řekla. Už dříve prohlásila, že jediným možným řešením je právě konkurz.

Na účtech majetkové podstaty Mladé fronty je 72,8 milionu Kč. Pohledávky za majetkovou podstatou a pohledávky jim postavené na roveň jsou přes 91 milionů Kč, nebude možné všechny uspokojit. Věřitelé žádali dřív po vydavatelství asi 400 milionů. Kumulovaná ztráta Mladé fronty byla koncem loňského roku téměř 200 milionů. Firma už nemá žádné zaměstnance. Provoz vydavatelství ukončil loni před Vánoci soud. Časopis Euro jako vlajková loď Mladé fronty už má nového majitele, stejně tak byly prodány její internetováknižní divize.