V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Soud přiznal právníku Rozehnalovi 446 500 Kč za stíhání v jedné z Železného kauz

Bývalý právník někdejšího šéfa televize Nova žádal zadostiučinění, protože ho soudy pravomocně osvobodily.

  • ČTK
  • 25. 10. 2012 17:29

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes určil právníkovi Aleši Rozehnalovi odškodnění přes 400 tisíc Kč za zhruba osmileté trestní stíhání. Nemajetková újma mu podle verdiktu vznikla v souvislosti s obviněním z krácení daní v jedné z kauz bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Rozehnal žádal zadostiučinění, protože ho soudy pravomocně osvobodily.

Soudkyně Šárka Henzlová uvedla, že Rozehnalovo trestní stíhání bylo nezákonné a trvalo nepřiměřeně dlouho. Nepřiznala mu ale celý jeho požadavek, který činil 1,69 milionu Kč. Ministerstvo spravedlnosti má podle ní zaplatit 446 500 Kč. Proti dnešnímu verdiktu je možné odvolání k Městskému soudu v Praze.

Advokát chtěl peníze jako náhradu za nemajetkovou újmu. Vznikla podle něho v souvislosti s případem, v němž byl s Železným stíhán kvůli podezření z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21.

Advokátovo stíhání začalo v únoru 2003 a podle jeho slov mu zničilo dosavadní právnickou kariéru. Na rok a půl měl pozastavenu advokátní činnost, jeho společnost přišla o klienty a šest let byla ve ztrátě. Poznamenalo to také údajně jeho pedagogickou činnost: přednášel na pražské právnické fakultě, fakultě humanitních studií a bankovním institutu, přičemž se prý musel neustále vyrovnávat s poznámkami studentů. Nemohl také usilovat o další akademické tituly.

Rozehnal v žalobě argumentoval hlavně tím, že stíhání trvalo neúměrně dlouho. Případ protahovala prý zejména policie. Na začátku sporu s ministerstvem požadoval 1,74 milionu Kč, úřad mu z toho přiznal 50 tisíc Kč. Podle ministerstva totiž byla doba advokátova stíhání přiměřená. Soud tak dnes řešil zbytek požadované sumy.

V kauze převodu obchodních podílů v CET 21 figurovali kromě Železného a Rozehnala také Vlastimil Venclík, Josef Alan, Fedor Gál a Peter Hunčík. Žalobci vinili skupinu z toho, že stát ošidila o více než 38 milionů Kč. Všichni od počátku obvinění odmítali, soud je později obžaloby zprostil. Pravomocný osvobozující rozsudek padl počátkem loňského února.