Soud ustanovil Mladé frontě předběžnou insolvenční správkyni

Správkyně Petra Hýsková má do 18. února zjistit majetek Mladé fronty a zpravit o tom soud.

  • ČTK
  • 10. 02. 2020 14:50
Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Českobudějovický soud ustanovil předběžnou insolvenční správkyni dlužníkovi Mladá fronta. Důvodem jsou vážné pochybnosti o skutečném stavu vydavatelství. Soud o tom informoval v insolvenčním rejstříku. S pohledávkami se zatím přihlásily dvě firmy, uvádějí, že jim vydavatelství dluží téměř 16 milionů Kč.

Soudce Zdeněk Strnad podle informací z řízení v insolvenčním rejstříku správkyni ustanovil proto, že pochybnosti o skutečném stavu vydavatelství nastaly po čtvrtečním jednání. Před soudem tehdy vypovídali generální ředitel Mladé fronty Jan Mašek a člen představenstva Tomáš Černý. Na řadu otázek týkajících se skutečné situace společnosti oba často neznali konkrétní odpověď. „Aniž by soud jakkoliv předjímal rozhodnutí o insolvenčním návrhu, považuje za mimořádně důležité zajistit, aby majetková podstata dlužníka byla řádně zjištěna a tím pádem i ochráněna,“ stojí v dokumentu v insolvenčním rejstříku.

Soud ustanovil jako předběžnou insolvenční správkyni Petru Hýskovou. Do příštího úterý 18. února má zjistit dlužníkův majetek a podat soudu písemnou zprávu. Proti rozhodnutí o ustanovení předběžné insolvenční správkyně lze podat odvolání k vrchnímu soudu.

Mladá fronta vlastněná podnikatelem Františkem Savovem vydává především ekonomický týdeník Euro a jeho odnože, v knižní divizi pak ročně uvede na trh kolem 200 nových titulů. Savov je v Česku obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů, žije v Londýně. Loni v prosinci pro DV TV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Česko usiluje o jeho vydání. Savov má za to, že pohledávky vůči Mladé frontě jsou součástí ofenzívy skupiny Czechoslovak Group rodiny Strnadových vůči jeho firmám, grupa to odmítá.