V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Soud: web je odpovědný za urážlivé komentáře uživatelů

Estonský zpravodajský portál dostal pokutu, neodstranil hanlivé příspěvky diskutérů dost rychle. Rozsudek může mít dopad na fungování portálů mimo jiné i v Česku.

  • ČTK
  • 16. 06. 2015 17:15

Evropský soud pro lidská práva dnes potvrdil odpovědnost portálu za urážlivé komentáře svých uživatelů. Rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci. Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.

Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5.000 estonských korun (asi 8.700 Kč).

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily. Proti dnešnímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat.

Verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.