Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Soukup a Číňané navýšili kapitál Médey i Empresy

  • ČTK
  • 17. 05. 2019 17:00

Mediální podnikatel a zakladatel politického hnutí List Jaromír Soukup a čínská společnost China International Group Corporation Limited navýšili základní kapitál mediální agentury Médea a vydavatelství Empresa Media celkem o 376 milionů Kč. V Médee se zvýšil z 200 na 486 milionů, v Emprese z 20 na 110 milionů. Podíly obou vlastníků se přitom nezměnily, Soukup dál drží 70 % v Médee a 51 % v Emprese. Akcionáři o tom rozhodli na čtvrteční valné hromadě, informovala Médea v tiskové zprávě.

Borovan.cz popisuje, že Soukup se pokoušel navýšit své podíly prostřednictvím úpisu nových akcí a navýšení základního kapitálu v obou mediálních firmách, přičemž na vlastní úpis hodlal použít započtení svých pohledávek vůči Médee a Emprese. V pozvánkách na takzvanou náhradní valné hromady se přitom uvádí, že Médea mohla za Soukupovy pohledávky započíst až 200,2 milionu, Empresa až 45,9 milionu. K tomu nakonec nedošlo.

Podle webu Info.cz, spjatého se skupinou kolem Daniela Křetínského a Petrem Kellnerem, Číňané za podíly Soukupovi zaplatili zhruba 770 milionů Kč a k tomu 220 milionů provozního úvěru a získanou hotovost z navýšení kapitálu pravděpodobně mediální firmy využijí na úhradu některých pohledávek.

Celkový obrat z hlavní činnosti obou podniků byl v uplynulém roce 4,5 miliardy Kč. Nejvíc se na tom podílela právě Médea, největší tuzemská mediální agentura, a to částkou 3,1 miliardy. Skupina Empresa Media včetně společnosti Barrandov Televizní Studio, která provozuje televizi Barrandov, dosáhla obratu 1,05 miliardy Kč. Soukup před časem oznámil, že jeho skupina vykázala loni provozní zisk přes 198 milionů Kč.