Programatické reklamy loni bylo za 5,84 miliardy

Sdružení pro internetový rozvoj vyčíslilo dynamicky rostoucí segment online reklamy.

Jak funguje programatická reklama. Schéma: Sdružení pro internetový rozvoj

Jak funguje programatická reklama. Schéma: Sdružení pro internetový rozvoj. Kliknutím zvětšíte

Programatické reklamy - tedy takové, která proces nákupu a prodeje zakládá na automatizovaných procesech - se v roce 2016 na českém internetu protočilo za 5,84 miliard Kč. Jde o hodnotu programmatic display v širším smyslu, jak ji dnes na klubovém setkání v pražském Node 5 zveřejnilo oborové Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Reklamní a obsahové sítě jako Sklik (Seznam.cz), Adwords (Google) či Facebook si z celkového čísla ukously 5,31 miliardy, real-time bidding pak 526 milionů, tedy necelou desetinu. Jde o údaje v reálných cenách, uvedlo sdružení. 

„Metod získání čísel je několik, některé selhaly,“ podotkl Petr Kolář ze SPIR. Meziroční srovnání údajů podle něj není možné, výrazně se totiž změnila metodika jejich získávání. Oproti předchozímu roku jde o velký nárůst, čísla totiž pocházela jen od médií, zatímco loni se získávala také od agentur a přímých inzerentů. „Ambicí bylo získat čísla i od provozovatelů DSP, ale nebylo jich dostatek,“ uvedl Kolář.

Internetové sdružení nabídlo i obecnou definici programatického reklamy, v oborovém žargonu programatiku - má jít o „automatizovaný proces nákupu a prodeje digitálního inzertního prostoru“. Kompletní přehled reklamních útrat na českém internetu hodlá SPIR zveřejnit koncem února.

Šéf onlinu vydavatelství Vltava Labe Media Petr Bednář v dnešní diskusi upozornil, že pro běžný chod programatického prodeje reklamy je třeba podstatné úsilí věnovat nastavení nových technologií, přičemž nejnáročnější je napojovat jeden systém na druhý. Poplatky za využívání jednotlivých platforem, které nakládání s daty umožňují, přitom musí provozovatelům technologií hradit jak zadavatel (klient, agentura), tak médium, u něhož kampaň běží. „Mělo by to být do 15 %. Ale není to tak jednoduché, běžné nabídky jsou do 30 %,“ podotkl Bednář na dotaz, kolik platí médium. 

Programatik, jako každá nová technologie, vyžaduje také lidi, kteří s ní umějí. „Musíte se učit nové věci, potřebujete nové lidi. Nejen že vám neubývají obchodníci, ale musíte mít nové specialisty,“ vypočítal Petr Bednář. Podle něj „na trhu probíhá denně obrovské množství schůzek“ obchodníků s klienty, přičemž ani jedna strana příliš novému způsobu nerozumí. Šéf online reklamní burzy Cpex Matěj Novák proto míní, že klíčovou roli v tomto mají prostředníci v podobě agentur, které klienty s médii propojí a dodají know-how. „Spousta klientů si dnes neumí zmenežovat ani sběr vlastních dat,“ upozornil Ondřej Kutiš z Adexpresu.

„Programatik ještě málo v Česku přešel do praxe, ale pokud jej někdo adaptuje, může mu to výrazně rozšířit jeho marketingový obzor. Jeho marketing pak může být zcela autonomní, může vlastnit datové sady, rozvíjet si je,“ míní Tomáš Řehák, který od roku 2013 vlastní firmu Programmatic. „Práce obchodníků nezmizí, jen se změní, bude víc spjatá s technologiemi,“ řekl také Řehák.