SPIR řeší Blesk.cz kvůli přesměrovávání

Je automatické načtení domovské stránky v pořádku? Internetové profesní sdružení rozhoduje, zda velký mediální hráč neporušoval pravidla.

Čtenáři, kteří si v posledních dnech otevřeli některý z článků na internetových stránkách deníku Blesk a došli na úplný konec textu, uviděli lištu s nápisem Jdi na hlavní stránku Blesk.cz. Aniž by museli na lištu nebo kamkoli jinam kliknout, po chvíli se jim homepage Blesku sama načetla. Věcí se nyní zabývá metodologická komise profesního Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Etický kodex projektu NetMonitor, oficiálního měření návštěvnosti českých webů, totiž označuje automatické přesměrovávání čtenářů za neetické. Znamená to, že do výkazů návštěvnosti se pak dostane vyšší počet zobrazených stránek, což může pro provozovatele v důsledku znamenat víc peněz z inzerce. Blesk argumentuje, že jen usnadňuje čtenářům cestu a že nejde o automatické přesměrovávání podle definice.

Taková lišta s náhledem domovské stránky se objevovala pod články Blesku. Když se červeně vybarvila, byl čtenář přesměrován zpět na homepage

Taková lišta s náhledem domovské stránky se objevovala pod články Blesku. Když se červeně vybarvila, byl čtenář přesměrován zpět na homepage

„Víme, že uživatelé, kteří u nás dojdou na konec stránky a neprokliknou se do dalšího obsahu, se vracejí na homepage. Toto je způsob, jak jim jejich cestu usnadnit. Uživatelé nejsou v žádné chvíli přesměrováváni automaticky. Jde o vědomou akci, o které jsou informováni. Inspirací nám byly zahraniční weby, například Sueddeutsche.de,“ uvedla pro Médiář Kristýna Teclová, specialistka komunikace vydavatelství Czech News Center, do jehož portfolia Blesk i se svým webem patří.

Podle koordinátora výzkumných projektů SPIR Petera Kokavce není zatím metodologická komise jednotná v názoru, zda jde o automatické přesměrovávání, nebo zda mu předcházela akce uživatele. Ke konečnému verdiktu by se měla komise podle Kokavce dobrat na své schůzi v úterý 8. prosince. „Je možné, že navrhne možné změny metodiky výzkumu a otevře i otázku nové definice započítávání počtu zhlédnutí,“ řekl Médiáři Kokavec.

„Nejde o automatické přesměrovávání tak, jak je metodika definuje. Akce na našich stránkách je v pořádku,“ tvrdí jednoznačně Teclová. Ještě v pátek web fungoval tak, že se homepage po krátkém čase skutečně sama načetla. V neděli už zdál být web této funkcionality zbaven.

SPIR je profesní sdružení působící v oblasti internetu od roku 2000, které provozuje jednotný výzkum návštěvnosti a sociodemografického profilu návštěvníků internetu NetMonitor. Etický kodex NetMonitor existuje od roku 2006, jeho cílem je nastavit pravidla chování účastníků měření a definovat, co je etické a co neetické chování provozovatele média nebo odběratele dat, zapojených do tohoto výzkumu.