„Spojení Lidlu s Heidi Klum je dalším krokem demokratizace luxusu“

Náš panel odborníků z retailu stejně jako v Reklamní katovně Médiáře hodnotí redakční výběr hlavních aktualit z českého maloobchodu uplynulého týdne. Retailoví experti nabízejí svůj pohled na dění na českém trhu vždy v pátek. 

Nově naši experti na maloobchod hodnotí na škále 1 až 5 vybrané novinky podle subjektivně hodnocené důležitosti, stejně jako ve škole je hodnocení číslo 5 považováno za nejméně důležité. Kritériem důležitosti je přínos pro český maloobchodní trh a pro českého zákazníka. Zprávy jsou podle hodnocené důležitosti seřazené. Barevně pro vás nově odlišujeme top komentář pod každou zprávou.

1. Lidl spolupracuje s modelkou Heidi Klum

Německá modelka Heidi Klum je novou tváří Lidlu

Německá modelka Heidi Klum je novou tváří Lidlu

Německý maloobchodní řetězec Lidl začal na kolekcích oblečení spolupracovat s německou supermodelkou Heidi Klum. Lidl si od spolupráce slibuje „pozvednutí na další úroveň“. Spolu s redesignem svých prodejen tím cílí na movitější klientelu. Modelka navrhla pro Lidl módní kolekci, která se bude v Česku a na dalších trzích prodávat v druhé polovině letošního roku. Spolu s tím odstartuje takzvaný Lidl Fashion Week, ve kterém bude řetězec na týdenní bázi prodávat mezinárodní kolekce oděvů. 

Heidi Klum pro pro podporu trhu v zámoří, pro trh v Evropě mi to moc k sobě nejde. Třeba se dočkáme i dalších překvapení z pohledu strategie formátu.
Patricia Jakešová (U & Sluno)

Lidl dělá velké změny nejenom v pro kvalitnější a zážitkovou formu nakupování, ale také, jak se píše v článku, více rozvíjí některé, předtím okrajové činnosti. Přijít s nápadem Lidl Fasion Week, by před časem bylo komické, dnes je vidět změna strategie a velké ambice tohoto řetězce.
Monika Hrubalová

Dobrá reklama, je potřeba stále něčím na sebe upozorňovat a Lidlu se tato strategie daří.
Martin Boček

No proč ne, mám doma z Lidlu pár kousků, a hlavně pyžama mají super. A Heidi Klum je super volba, rozhodně ji budu v reklamním bloku vídat radši, než tu paní, co rozumí své vagíně.
Václav Loubek

Lidl umí moderní obchod, Lidl umí prodávat, Lidl je brand. Tak se přirozeně kamarádí s jinými dobrými brandy. Ještě si představit Heidi, jak si v rámci kampaně nakoupí housky a nějaký ten svetřík a projde se Lidlem v Trhových Svinách.
Daniel Procházka (Ipsos)

Brilantní tah umožňující demokratizaci luxusu, která je jedním z klíčových prvků strategie Lidlu. Heidi je ikona a masy si teď budou moct dovolit šáhnout na její božské výtvory. Geniální - určitě to bude fungovat v Německu. U nás by asi víc letěly fusekle uštrikované Kájínkem, ale u zákazníků Lidlu si optimisticky myslím, že Heidi bude taky fungovat i v zemi krále Miloše Posledního.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

2. Burrito Loco spustí věrnostní program a expanduje

První mimopražská prodejna sítě v Plzni

První mimopražská prodejna sítě v Plzni

Fast casual síť s mexickým občerstvením Burrito Loco se chystá letos na konci roku spustit věrnostní program prostřednictvím mobilní aplikace a chystá expanzi po celém Česku. Aktuálně má jen jednu mimopražskou prodejnu, a to v Plzni. Do budoucna zvažuje expanzi i za hranice Česka, nabídky má prý z Německa, Rakouska nebo z Indie. V rozhovoru pro Retailek to uvedl Martin Krupička, provozní ředitel sítě Burrito Loco. Pobočky také síť staví v novém, vzdušnějším designu, který má přilákat novou cílovou skupinu z kanceláří. Kromě toho se také v prodejnách obmění sortiment prodávaných výrobků, nově se budou nabízet zejména produkty typu salsy nebo marmelády, které se jinak na českém trhu nedají sehnat.

Velmi vydařený koncept, fandím jim.
Martin Boček

Ten je bohužel tak casual, že jsem ho doteď neznal, ale asi tam zajdu, abych jim v té expanzi trochu pomohl. Burrita není nikdy dost, olé!
Václav Loubek

Je vždy skvělé, když firma expanduje, drží osvědčený koncept a je pro zákazníky čitelná. Od potrhlého oslíka (plzeňská pobočka) bych čekal lákavější look, takhle to vypadá jako nástěnka OPBH (chudák, co si vybírá z bankomatu snad ani nepozná, že je tam mexický! fástkežu-l), prostě Burrito Durmiente. Na fotkách bych ukazoval nadšené lidi, ne prázdno a zády otočenou oslíkovu parťačku, takhle skutečně nikdo nepřijde, a kupovat si zákazníky bude drahé, i když tomu budete říkat věrnostní program.
Daniel Procházka (Ipsos)

Budu se opakovat, tohle už jsem několikrát psal – mám vždy velkou radost, když Češi vyráží odvážně do světa ( a nejedná se přitom o útěk před režimem). V tomto případě bych snad ještě doplnil, že to má Taco Bel za trest, že podceňuje expanzi do našich končin.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Věrnostní programy pro fast foody fungují a zákazník na to stále slyší a aplikace je to nejlepší řešení. Důležité, ale je jak Burrito Loco uspěje mimo Prahu a to vidím jako klíčové pro rozhodování o expanzi do zahraničí. Tak uvidíme.
Patricia Jakešová (U & Sluno)

3. Letiště Václava Havla má zatím největší duty free obchod

Část interiéru s lokálním zbožím

Část interiéru s lokálním zbožím

Letiště Václava Havla v Praze a firma Lagardere Travel Retail otevřeli v prostorách Terminálu 1 nový koncept duty free prodejny.  Jedná se zatím o největší duty free prostor na pražském letišti, který rozlohou dosahuje k 1.500 metrům čtverečních. Společně s výstavbou prodejny, která nese název Aelia Duty Free, proběhla modernizace pasové kontroly na Terminálu 1, ze které cestující míří přímo do prodejny. Nově otevřená obchodní zóna je koncipována jako tzv. walk-through, její součástí je Lokální koutek se 180 metry čtverečních prostoru pro české a regionální výrobky. Celkově na letiště přibylo díky novému obchodu 20 % nových značek a produktů. 

Alespoň budou mít Číňané kde nakupovat.
Martin Boček

Pro letiště všude na světě jsou obchodní služby důležitým zdrojem příjmu, snad důležitějším, než letadla. Na Nat Geo sleduju pravidelně parádní sérii Ultimate Airport Dubai, a tam člověk teprve vidí inovace. Zatímco my jedeme Orloj, oni jedou Apple Watch, abych tak pojmenoval ten rozdíl.
Václav Loubek

Duty free obchody všech letišť, spojte se! Nebo raději ne? Aby si spotřebitelé užili lokální atmosféru, lokální produkty, místní schopnost oslovit cestují a prokázat umění obchodovat? Já osobně preferuji místní jedinečnost.
Daniel Procházka (Ipsos)

Koncept zajímavý a pro letiště to pravé, doufám, že vydrží. Jen škoda, že není pro příliš širokou veřejnost.
Patricia Jakešová (U & Sluno)

4. Lékárny Pilulka jsou třetí největší lékárenskou sítí

Lékárny Pilulka, které vlastní Martin Kasa, zakladatel webu Kasa.cz, se staly třetí největší lékárenskou sítí v Česku po Dr. Max a Benu. Informoval o tom server E15.cz. Během loňského roku Pilulka utržila 480 milionů Kč, v Česku má 62 poboček. Letos Martin Kasa doufá v navýšení počtu lékáren na 100 a také v miliardové tržby. Čísla nezahrnují franšízové a partnerské lékárny, v tom případě by se výsledek tržeb pohyboval u 3 miliard Kč. Aktuálně se Pilulka rozhlíží po dalších evropských trzích, na které by mohla případně expandovat. 

Pan Kasa umí obchodovat a využít příležitost na trhu. Je zřejmé, jak dobře zle využít zkušenost z e-commerce pro úspěch v tradičním prodeji (ne vždy to funguje opačně). Jenom ty barvy, působí na mě dost nesympaticky, tak nějak odbytě, lacině, tady bych si náplasť na bebí kupovat nechtěl.
Daniel Procházka (Ipsos)

Martin Kasa je vizionář a je vždy dobré sledovat, co dělá. Je to vždy inspirativní. Pevně ale věřím, že ve světě nenarazí na zničující protiútok lékárníků a farmaceutických firem, kteří mají v cizině ještě daleko silnější lobby než u nás.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Lékárnám se daří a každá nově otevřená je vždy s nějakým nápadem, Pilulka je hezký příklad toho, kdy online se pouští do kamenných lékáren a uspěje.
Patricia Jakešová (U & Sluno)

5. Cenově nejpřijatelnější je Decathlon, kvalitou Salomon

Sportovní potřeby někdy zamíří nakoupit 86 % z české internetové populace, tedy spotřebitelů nad 15 let. Z toho 68 % zákazníků míří hlavně do kamenných prodejen, internet je variantou nákupu pro 18 % spotřebitelů. To jsou závěry průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro web Retailek. Nejznámějšími prodejnami sportovního zboží jsou Sportisimo, které znalo bez nápovědy 73 % respondentů, Decathlon a Hervis (25 %) a Intersport (23 %). Téměř 40 % respondentů odpovědělo, že spontánně zná a nakupuje zboží jinde než v sítích se sportovními potřebami. Nutno vzít v potaz, že sportovní vybavení nabízejí často i jiné maloobchodní řetězce, například Lidl má značku Crivit a Kik značku Ergee. Cenou je pro Čechy nejpřijatelnější Decathlon, kvalitou zboží pak úzce specializované obchody jako Salomon, North Face nebo Columbia. 

Podobně jako u klasických potravinových řetězců i zde vládne cena.
Martin Boček

Jo, Lidl jako zdroj sportovního zboží jsem zažil jednou, když jsem si tam v den zahájení jarního prodeje cyklověcí chtěl koupit lahev na kolo nebo kompjůtr na kilometry nebo tak něco. Bohužel to vyšlo tak blbě, že jsem tam jel na otvíračku. Co jsem viděl, mě šokovalo. Prodejna v Nehvizdech (a jinde to asi nebude jiné) byla obležena korpulentními dámami, které evidentně jízdní kolo viděly naposledy, když ve čtyřiaosmdesátým kouřily za vsí v seníku. Cigarety. Ovšem tělesná konstituce skrývala neskutečnou mrštnost ve chvíli, kdy padla sedmá a Lidl otevřel. Tryskem vběhly k pultům s cyklověcmi a začly se rvát. Evidentně průměrná česká rodina má doma tak dvacet čtyři bicyklů, aspoň podle množství bund a slunečních brýlí, které putovaly do vozíků. A ano, pak se objevují na Aukru.
Václav Loubek

Tyto průzkumy se mi líbí svojí jednoduchostí a přehledností. Specializované prodejny se musí smířit s tím, že jsou jen ve větších a velkých městech. Současně kolekce, které třeba Lidl nebo i Tchibo nabízí jsou ucelené a jednoduché pro kombinaci, to mají zákazníci rádi. Také i obměna je mnohem rychlejší než u specializovaných prodejen.
Patricia Jakešová (U & Sluno)